Kapalı Balkonların Avantaj ve Dezavantajları

Balkon dairenizin en önemli alanlarından biridir. Çevre manzarasını sunan hem evin içinde hem dışında olma hissi veren kapalı balkonların avantaj ve dezavantajları nelerdir ? İç ve dış dünyayı birleştiren balkonları çiçek yetiştirmekten kiler gibi kuru yiyecekleri saklamaya birçok işlevsel açıdan kullanabilirsiniz.

birevim peşinatsız ev

Kapalı balkonların avantaj ve dezavantajları dendiğinde size küçük bir liste sunmaya çalışalım;  elbette kapalı balkon öncelikle odayı daha büyük hale getirecektir.

 • Kahvaltı ile bir fincan çay keyfi yapmak,
 • Boş zamanlarında okumak,
 • Dışarıdan manzarayı seyretmek,
 • Eğer salıncaklı bir balkon ise sallanmak,
 • Evcil hayvanınızın yemek kaplarını vb koymak için,
 • Kapalı balkonlar kesinlikle sizi dış gürültülerden koruyacaktır.
 • Rüzgarı ve soğuğu keseceğinden evin ısı yalıtımına faydalı olacaktır.

Bazen balkon mahremiyet sağlar ve odadaki ısı girişini de kontrol eder. Kapalı bir balkon olduğunda ekstra bir odaya da sahip olmuş gibisinizdir.

Yukarıdaki kullanımların tümü için tasarlanmış olmasına rağmen, orta ve alt orta sınıfın en sık kullandığı, her zaman küçük / orta tip dairelerde başka yerlerde mümkün olmayan çamaşır kurutmaktır.

Bununla birlikte, kapalı balkon balkon dışarıda oturmak ya da salıncak için kullanışlı olmayacaktır.

Olması gereken balkon boyutu nedir?

Ayaklı bir balkon için en kısa kullanım derinliği 1,5 ila 2 feet’tir. 3 metrelik bir balkonda, iki kişi kahve içerek oturabilir. 6 fit dört kişinin yemek masasının etrafında oturmasına izin verir. Aradığınız balkonda konfor ise;  6 – 8 metrelik bir balkon size isteğinizi sunacaktır. Elbette derinlik birçok kişinin aynı anda balkonda zaman geçirmesine olanak sağlayacaktır.

İtalya’nın Toronto Şehri’ndeki yüksek binalarda çocuk büyütmek için yapılan son bir araştırma, en az 2,4 metre (yaklaşık 8 fit) derinlikte 2,7 metre (yaklaşık 22 fit) genişlikte olduğunda güvenliğin sağladığını  göstermiştir.

Yazının sonunda açık ve kapalı balkon seçiminin sadece sizin kullanım ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterebileceğini söyleyebiliriz.  Avantaj ve dezavantaj dediğiniz şey sizin ihtiyacınıza göre değişir.  Size önerimiz çok fazla kapalı alana ihtiyacınız yok ise bırakın balkonunuz hava almanız, gece yıldızları çıplak gözle seyretmek için açık kalsın.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. İlayda Yavuz Reply

  Bizde evdeki balkonumuzu kapattık oda odadan bir alanmış gibi gözüküyor ve ısı yalıtımında çok faydalı oluyor bence

 2. Metin Kurt Reply

  Kapalı balkonun en büyük güzelliği kahvaltı rahatlığı 🙂 Günümüzde malum açık balkonların en büyük sorunu rüzgar etkisiyle kum toz gelmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

8 + five =