Kar Payı Caiz Mi?

Diyanet resmi sitesini ziyaret ederseniz eğer kar payının helal olduğunu ve dinen bir sakıncası bulunmadığını sizler de göreceksiniz. Muhafazakar kesimin ve yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki budur. Faizden kaçmak istediğiniz zamanlarda sizler de katılım bankalarını tercih ediyorsunuz ve faizsiz işlem ile birlikte cebinize girecek paradan emin hale geliyorsunuz. Kar payı caiz mi? merakınızı gidermek adına buradayız ve ayetler ile de yanıt vermeye çalışacağız.

birevim peşinatsız ev

Kar payının islam dinine göre herhangi bir kötülüğü bulunmuyor ve bununla ilgili fetva verilmiş durumda. Aynı zamanda ayetler ile de bu soruya yanıt vermek mümkündür. Bakara 2/275: “Allah faizi yasaklamış, alış-verişi/alım-satımı ise helal kılmıştır.

Ticari ortaklık ile bağdaşan bir durum ve az önce de ifade ettiğimiz gibi herhangi bir kötülük unsuru karşımıza çıkmıyor. Burada sorumluluk alacak olan taraf ise finans kurumlarıdır ve taahhüt ettikleri gibi hizmet verdikleri takdirde sizler de gönül rahatlığı ile işlem yapabiliyorsunuz.

Kar Payında Bir Sakınca Görülmüyor

Verilen fetvalarda da bunu net bir şekilde görebiliyor ve gönül rahatlığı ile dile getirebiliyoruz. Kar payı caiz mi? sorusunu online dünya aracılığı ile araştırdığınızda da alacağınız yanıtlar aynı olacaktır. Bu şekilde hizmet veren bankaların sayısı bir hayli fazla ve sizler de bu konuda sorun yaşamak istemiyorsanız eğer Kuveyt Türk, Albaraka Türk, ziraat Katılım ya da Vakıf Katılım gibi bankalardan hizmet alabilirsiniz.

Aklınıza takılan soru işaretlerini dilerseniz din alimlerinin makaleleri aracılığı ile de ortadan kaldırabilirsiniz ve bu konuya açıklık getirildiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Kar Payı Konusunda Bankalara Güvenebilir miyim?

Kar payı caiz mi? sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz bankaları da detaylı bir şekilde incelemeye çalışalım. Birçok banka bu konuda taahhüt veriyor ve hizmet politikasının dışına kesinlikle çıkmıyor. Özellikle Albaraka Türk gibi bankaların bu konuda daha katı bir tutuma sahip olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Sizler de gönül rahatlığı ile hizmet alabilir ve faiz unsurunu geri plana atabilirsiniz.

birevim
Paylaş

8 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Asya Hanım,
   Karpayı için yapılması gereken hesap açmak ve ya internet şubesine giriş yaparak katılma hesabı oluşturmak.

 1. Melike Işık Reply

  Bence kar payı caiz, çünkü yatırdığınız birikim karşılığında size devlet teşvikli işlem yapılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

twelve + 5 =