Kat Mülkiyetli Tapu Nedir?

Öncelikle tapu nedir? Bunun anlamına göz atalım.  Belirli bir özelliği düzenleyen, belgede adı geçen kişinin mülkiyet mülkiyetini doğrulayan, mülk ve anket numaraları hakkında bilgi sağlayan ve mülkün yerini belirleyen belge. Bu belge Tapu Müdürlüğü tarafından düzenlenir.

birevim peşinatsız ev

Mülkiyet tapusunun sadece mülk sahibine (tüzel sahibine) verilmesi ve mülkiyet dışında mülkiyette başka haklara sahip olan kişilere tapu verilmez. Mülk birden fazla kişiye aitse, mülkteki her bir kişinin payını gösteren bir senet verilir ve her birine özel bir senet verilebilir, ancak mülk sahibinin adının kendi payından bahsedilerek mal sahibi kutusuna yazıldığı mülkteki hisseyi gösterir.

Tapu senedi, bir kişinin adının 1/3 veya 1/5 veya başka bir yüzdeden bahsetmeden sadece mal sahibinin meydanında anılması halinde, senette adı geçen kişinin (tam veya kısmi) mülkiyetini gösterir, mülkün sadece tahvilde adı geçen kişiye ait olduğu anlamına gelir, Yüzde belirtilirse, bir ortak olduğu anlamına gelir ve mülkte adı geçen kişi, mülkteki ortakların tüm mülk kısımlarında ortak olduğu kadar tahvilde belirtilen yüzdeye sahip olduğu, yani gayrimenkul ortağının mülkün özel bir kısmına sahip olmadığı ve diğer ortakların başka kısımları olduğu anlamına gelir, Ama hepsi ortaktır.

Bir bina veya villadaki her daire tam mülkiyet veya kolaylık hakkına sahiptir. Kendi başına bağımsız bir özelliktir, bu nedenle, bu parçaların her biri özel bir belge ile yönetilecektir.

Kat Mülkiyeti Tapusunu Kim Düzenler?

Mühür altında ve bir mülke mülkiyet hakkını tahliye eden resmi bir makam veya noter huzurunda yürütülen ve kabul edilen yasal bir belgedir. Ülkemizde tapu ve kadastro müdürlüğü tarafından düzenlenmiş ve arşivlenmiştir.

Kat Mülkiyeti Tapusu Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz  

Tamamen kurulduktan sonra gayrimenkul sahipliğini kaydeden bir evraktır. Bağımsız bölümler her bölümün ayrı ayrı onayı ile atanır. Tahvilin mülkiyeti, bahsi geçen binanın bağımsız bölümü tarafından kanıtlanacaktır.

Tarım arazilerinin ve arazilerinin imara yönelik tapu ve kolaylıkları, burada yer alan bilgiler bakımından farklıdır. Bu tahviller, dairenin veya bağımsız bölümün numarasını, binadaki konumunu ve inşaat halindeki arsadaki payını içerir.

Tapu belgesinde bu tür bilgilerin bulunmaması durumunda, bu, söz konusu mülkün henüz tam unvan veya gayrimenkul kolaylığı elde etmemiş olması anlamına gelir, ancak bağımsız parçanın sayısı, konumu, arsanın payı ve buna ilişkin diğer bilgiler ve sömürge arazisi olarak yazılması, mülkün kolaylık hakkı aldığı anlamına gelir.

Mülk bir bina, villa veya daire olarak belirtilmişse, söz konusu mülkün tam unvanını aldığı anlamına gelir. Bu, Tapu tipinde bir referansla bilinir: tam mülkiyet, gayrimenkul kolaylığı veya geçiş dönemi mülkiyetidir.

Toplam binanın alanı, parça sayısı, ilgili kişinin parçası, bu parçanın sayısı ve hangi katta bulunduğu, özellikleri ile birlikte, tapunun tamamı gösterilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seventeen − 12 =