Katılım Bankaları Hangileridir (Faizsiz Kredi Veren 6 Banka)

Ülkemizde faizsiz işlemler veya yatırımlar yapmak isteyen vatandaşlarımız Katılım Bankalarını tercih etmektedir. Faizsiz bankalar, faizsiz kredi ve mevduat kazancı üzerine kurulu bankacılık sistemine göre düzenlenmiş olan katılım bankaları ülkemizde 6 tanedir. Kar ve zarara katıldıklarını vurgulamak için katılım kelimesi kullanılmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Katılım Bankaları Listesi

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Emlak Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Katılım

İslam Dinine Göre Katılım Bankacılığı Helal Mi?

Katılım bankalarının işlemleri neye dayanır? Katılım bankalarının işlemleri ticarete dayanır.  İslam dininde ticaret üzerinden elde edilen kazanç helaldir.  Katılım bankacılığından alınacak mal için bankalara kar ödemesinde bulunursunuz.

İşlemi basit bir mantıkla anlatmamız gerekirse; katılım bankasına başvuruda bulunduğunuzda banka sizin adınıza araç satın alma işlemlerine başlar. Aracı ise belirli bir kazanç karşılığı size taksitli olarak satar.

Katılım bankalarında temel işleyiş prensibi şudur; katılım hesaplarına dâhil olduğunuzda paranız ticari işlemlerde kullanılır.  Katılım bankaları ile ilgili diyanet açıklayıcı bir videoyu yayınlamış ve helal olduğunu vurgulamıştır.

Birevim İle Kreisiz Ev Alma Fırsatı

Kar Payı İle Faiz Arasındaki 5 Büyük Fark Nedir?

 • Vade sonunda sadece kar payı oranları kesin bir şekilde belli olmaktadır.
 • Havuza toplanan fonların kullandırılması neticesinde oluşan kardan, katılım bankalarındaki kar payları ödenir.
 • Finansmandan alınan kâr payı ile tasarruf sahiplerine ödenen kâr payı arasında tam bir paralellik bulunur ve açılıp kapanmaz, makas sabittir.
 • Fonlardan elde edilen kar az ise, müşteriye düşük kar payı oranı verilmektedir. Aksi takdirde yatırım sonunda müşteri zarar edebilir.
 • Kar payı katılım bankalarında sadece mal alımlarında sunulur. Banka müşterilerine nakdi olarak verilmez.
 • Katılım bankalarının aksine faiz sistemi ile çalışan bankalarda ise faiz en başından bellidir.
 • Faiz ödemeleri nasıl yapılır? Kredilerden elde edilen faizlerden ve diğer çeşitli faizli kazançlardan elde ettikleri gelirlerden ödenmektedir.
 • Krediden alınan faizle mevduata ödenen faiz arasındaki paralellik nasıldır? Makas şartlara göre açılıp kapandığından çok güçlü değildir.
 • Faiz kazancı olan bankalarda ise müşteriye ödenecek kar sabit midir? Evet ve bankanın kar veya zarar etmesinin müşteriye hiçbir şekilde bağlayıcılığı bulunmamaktadır. . Vade başında belirtilen oran vade sonuna kadar aynı kalmaktadır.
 • Diğer bankalarda faiz kazancını nakdi olarak alırsınız.

Türkiye’deki Faizsiz Kredi Sunan 6 Banka

BDDK onaylı olan 6 banka normal faizli bankacılık sistemleri ile rekabet içindedir.  Hac ve Umre finansmanından yeni ev alma finansmanına kadar birçok alanda müşterilerine faizsiz kredi ve mevduat hizmeti sunmaktadırlar.

Din ve Banka Faizleri

Faiz İslam dini gibi Yahudilik ve Hıristiyanlık tarafından da kesin olarak haram kılınmıştır. Örneğin; İsrail kavmine indirilen Tevrat’ın 22. Babında “Eğer kavmime, yanında bulunan bir yoksula ödünç para verirsen, ona karşı faizci olma” ifadesi yer almaktadır (Neccar, 2003, s.127). Tevrat, fakirlere ve Yahudi milletinden olanlara verilen ödünçlerden faiz almayı yasaklamıştır (Özsoy, 2009, s.4)  kutsal kitaplardaki bölümler çoğaltılabilir.  Dinlerini kurallara göre yaşayan kişilerce tercih edilen katılım bankaları helal işlem yapmaktadır.

birevim
Paylaş

8 Comments

 1. Yunus Tekin Reply

  Faizsiz derken katılım payı adı altında çektiğiniz krediden daha fazla ödüyorsunuz ama benim sormak istediğim şey, bu bankalar normal bankalara göre daha kolay mı kredi verebiliyor?

  1. admin Reply

   Merhaba Yunus Bey,
   Katılım bankaları daha kolay kredi verir şeklindeki bilgi doğru olmaz. Kredi çekerken herkes bireysel olarak değerlendirilir.

 2. Çağla Demir Reply

  Katılım bankalarının en iyisi hangisi derseniz bence Vakıf Katılım bankasıdır, hem oranları çok iyi hem de ilgililer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

two × 2 =