Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

Devlet destekli kredi çalışmalarından bir tanesi olan kentsel dönüşüm kredisi, sunulan avantajlar doğrultusunda binlerce insanın acil nakit ihtiyacına doğrudan yanıt vermeyi başarıyor. Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız ve bu konu ile ilgili merak ettiklerinizi de yine bu yazıda bulabileceksiniz.

birevim peşinatsız ev

Kentsel dönüşüm kredisi alabilmeniz için bilmeniz gereken birtakım hususlar var ve bunlardan bir tanesi de ilgili binanın kentsel dönüşü kapsamında yer alıyor olmasıdır. Aksi bir durum söz konusu ise ne yazık ki bu krediden faydalanamıyorsunuz. Kentsel dönüşüm kredisi veren bankaların sayısı çok fazla değil, bu yüzden ilgili bankaların dışında başvuru yapmak gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır.

Kentsel dönüşüm kredisi onayı aldığınız takdirde tutar, blokeli olarak müteahhidin hesabına aktarılıyor ve kişi bu paranın tamamını kullanamıyor. Bunu bir havuz sistemi olarak da düşünebilir ve güvenli olduğunu da unutmamak gerekiyor. Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim? Sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz kentsel dönüşümün merak edilen özelliklerine de yine birlikte göz atalım.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri Nelerdir?

  • Müteahhit, inşaat tamamlandıktan sonra kontrol talebinde bulunuyor ve gerekli kontroller yapıldıktan hemen sonra inşaatın kontrolünü sağlayan yapı denetimden tüm belgeleri temin edecektir.
  • Bu süreç sonrası inşaat alanında gerekli kontroller bir kez de banka tarafından yapılacak ve yapılan tüm işin karşılığı ne ise nakit olarak müteahhide aktarılacaktır.
  • Bu kredinin en önemli özelliği ise inşaat yapımının durması halinde paranızın koruma altına olmasıdır. Bu tür durumlarda kesinlikle alıcı ön planda oluyor ve para blokeden çıkartılarak alıcının hesabına aktarılıyor. Ya da inşaat beğenilmediği ve talepler yerine getirilmediği takdirde süreci iptal etmek de mümkündür.
  • Bu süreçte onay veren yetkili mercii bakanlıktır fakat kredi kullanımında devreye girecekleri bir durum söz konusu değildir. Yani bu kredi ile birlikte ilgili binanın yeniden yaptırılması gibi bir şey mümkün olmayacaktır.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim? Sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkün ve kredinin sunduğu avantajları da detaylı bir şekilde paylaşmaya çalıştık.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

16 − 4 =