Kentsel dönüşüme giren konutlara kredi desteği

Yerel seçimler sonrasında belediyeler kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmaya başladı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının önemle üzerinde durduğu bir konu olan kentsel dönüşüm hedefi her yıl 300.000 konutun dönüştürülmesi.

birevim peşinatsız ev

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamında konutları dönüşüme girmiş vatandaşlara kira ya da konut kredisi faiz desteği sunuyor. Kira desteği İstanbul için ortalama 960 TL iken Anadolu illeri için 900 TL ortalamasında.

Konutu kentsel dönüşüme dahil olup kira desteğinden yararlanmayı tercih etmeyen vatandaşlar ise yüzde 0.4’e kadar konut kredisi desteğinden faydalanabiliyor.

En düşük maliyetli kentsel dönüşüm konut kredisi imkanı sunan Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi dahilinde 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.55 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Bu orana ek olarak devlet tarafından A sınıfı verimliliğe sahip konutlara yüzde 0.41, B sınıfı verimliliğe sahip konutlara yüzde 0.37, standart konutlara da yüzde 0.33 oranında destek veriliyor.

Devlet desteği dahil kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranlan A sınıfı verimli konutlar için yüzde 1.14, B sınıfı verimliliğe sahip konutlar için yüzde 1.18, standart konutlar için ise yüzde 1.22’ kadar düşüyor. Ayrıca kredi yasası gereğince A sınıfı verimliliğe sahip konutlar için konutların değerinin yüzde 90’ına B sınıfı verimliliğe sahip konutların değerinin ise yüzde 85’ine kadar kadar konut kredisi kullanılabilmesine imkan tanınıyor.

Konutu kentsel dönüşüme dahil olup konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar için faizsiz ev kredisi imkanı bulunmadığı için bankaların faiz oranları iyi analiz edilmeli ya da faizsiz ev sahibi olmayı sağlayan tasarrufa dayalı yöntemler araştırılmalı.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

two × 2 =