Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün!

İnşaat sektörünün hızla gelişmesi ve konut piyasasındaki rekabetten dolayı ev fiyatları oldukça uygun rakamlara inmiş durumda. Kiracı olmanın getirdiği zorluklar da göz önüne alınınca birçok kişi kendi evine sahip olmak istiyor.

birevim peşinatsız ev

İnşaat firmalarının yaptıkları çeşitli kampanyalar dışında devlet ve özel bankalar da ev sahibi olmak isteyenlere uygun faiz oranları ile konut kredisi vermektedir. Bankadan çekilecek kredi sayesinde kendi evinize sahip olabilir ve her ay yaklaşık kira bedelinde yapacağınız ödemelerle bütçenizi zorlamazsınız. Bankalardan konut kredisi kullanmadan önce bazı konulara da dikkat edilmesi gerekiyor.

– Gelir durumu: Banka kredisi kullanmadan önce aylık gelirinizin kredi ödemelerine yeterli miktarda olduğundan emin olmalısınız. Çünkü aylık kredi tutarı dışında günlük harcamalarınızı da hesaplayarak, taksit ödemelerine yeterli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bu durum kredi almanızı da kolaylaştıracak bir unsurdur.

– Birikim: Belirli bir maddi birikiminiz varsa ev kredisi için bu tutarı da kullanabilirsiniz. Bu sayede bankadan daha az kredi çeker ve aylık ödemeleriniz de bu oranda daha az olur. Daha kısa sürede krediniz tamamlar ve satın aldığınız evin keyfini çıkartırsınız.

Konut kredisi kampanyaları: Bankalar çeşitli dönemlerde fazla müşteri çekmek için kampanyalar yaparak faiz oranlarını düşürür. Bu kampanyalar takip edilerek çok uygun faiz oranlarıyla konut kredisi kullanabilir ve ev sahibi olabilirsiniz. Faiz oranlarının düşük olması aylık ödeme miktarınızı da azaltan bir faktördür. Bu sayede bütçenizde kar edecek ve daha kısa sürede kredi borcunuzu bitirebileceksiniz.

– Kredi notu: Bankalar kişilere kredi verirken baz aldıkları en önemli şey kredi notudur. Kredi notunuz yüksek ve vergi borcunuz yok ise kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca faizsiz konut kredisi kullanma şansınızda olur ve banka ile yapacağınız özel bir anlaşma ile faiz ödemeden ev sahibi olabilirsiniz.

Bu gerekli noktalara dikkat edildiği zaman bankanızla birlikte aylık ödemelerinizi bütçenize uygun bir şekilde yapılandırma imkânınız bulunuyor. Uzun vadeli ödeme seçenekleri ile her ay kira öder gibi kredinizi ödeyerek kendi evinize sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hayalinizdeki evi bulmak ve sonrasında kredi için başvurmak.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Ceren Özdemir Reply

    Günümüzde kira ödemek yerine kredi veya faizsiz ev seçeneklerinden faydalanmak daha mantıklı. Her ay 1500-2000 TL kira ödeyeceğinize, taksitinizi ödeyerek kendi evinizi almış olursunuz.

  2. Nil Ünal Reply

    Şu an oturduğum evde kira olarak 1400 TL ödüyorum, faizsiz ev almamıza vesile olan bir firmaya gitsem belki 2000 TL ödeyeceğim ama kendi evim olacak 🙂

  3. Halil Aktaş Reply

    Eskiden babamda aynı düşüncede ev sahibi olmuş, şimdide öyle. Aylık 1000-1500 TL kira ödeyeceğinize, aynı rakamlarla ev sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

two + three =