Konut Kredi Faizleri Hangi Bankada Ne Kadar?

Ev almak isteyenler sürekli olarak konut kredi faiz oranlarına bakıyor. Bunun anlamı 10 yıl vadeli kredi imkanından en uygun şekilde yararlanarak ev almayı istemeleridir. Korona virüs salgının kontrol atlına alınmasının ardından normalleşme sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen Mayıs ayı ortasından itibaren bankalar faiz oranlarında ciddi indirimlere gittiler.

birevim peşinatsız ev

Konut kredi faiz oranları 2018 yılının ikinci yarısından itibaren düzenli olarak düşüş trendini koruyor. Hızlı bir şekilde düşen faiz oranları 2020 Mayıs ayı itibariyle %1 seviyesinin altına geriledi. Tabi bu tercihi yaparken bankaların vermiş olduğu konut kredisi hizmetlerine bakmak gerekiyor. Detaylara boğulmadan yıllık maliyet oranına dikkat ederek aslında size sunulan oranın ne kadar gerçekçi olduğunu görmek mümkündür.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son İndirimler

Konut kredisinde başlangıcı kamu bankaları yaparken özel bankalarda bu bankaları takip ediyor. Sıfır konutlar ve ikinci el konutlar için bankalar farklı oranlar sunuyor. Sıfır konutlarda Ziraat Bankası %0,79 seviyesine kadar oranı çektiği görülüyor. Düşük kredi faizleri arasından en uygununu çekmek için aşağıda ki son faiz oranları listesine bakmanızda fayda var.

  • Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı %0,94 (sıfır konutta %0,79)
  • Halkbank konut kredisi faiz oranı %0,94
  • Vakıfbank konut kredisi faiz oranı %0,94
  • Garanti BBVA konut kredisi faiz oranı %1,09
  • QNB Finansbank konut kredisi faiz oranı %1,28
  • Akbank konut kredisi faiz oranı %0,99
  • TEB konut kredisi faiz oranı %0,99
  • ING Bank konut kredisi faiz oranı %0,99

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeye Devam Edecek mi?

Uzun süredir en düşük seviyede duran konut kredisi faiz oranlarının ileri de daha uygun seviyelere düşüp düşmeyeceği konusunda bir bilgi yok. Bu indirimlerin olmasının nedeni Merkez Bankası’nın ciddi miktarda faiz indirimi yapmasından kaynaklanıyor.

Ekonomik anlamda daralmanın ister istemez yaşandığı şu günlerde sektörü ayakta tutmak ve insanların ev alma planlarını ertelememesi için bu oranlar uygulanıyor. Eğer süreç bu şekilde devam ederse 2020 yılının ikinci yarısının sonuna doğru bir indirim daha yaşanabileceğini düşünmek doğaldır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

sixteen − five =