Konut Kredilerinde Kolay Ödeme Tavsiyeleri

Konut almak isteyenler ve yeterli birikmişe sahip olamayacaklar için de ev alabilme imkanı veren konut kredisi sisteminde ilk adım karar verme aşamasıyla başlıyor. Alınacak ev için taksitlerin 10 yıla kadar uzayıp devam etmesi her ne kadar başta cazip gelse de bu sürecin iyi değerlendirilmesi de önem taşıyor. Satın alınması gereken eve karar vermek bu zorlu yolculuğun başlangıcı oluyor. Planlama ve taksitlerin ödenmesiyle beraber bu süreç 5 ila 10 yıl arasında sürebiliyor. Uzun yıllar boyunca çıkılacak yolda hayatta nelerle karşılaşabileceğini de hesaba katmak gerekiyor. Başlangıç aşamasında düzenli giden ödeme planı, gelir değişikliği veya işsiz kalma süreciyle karşılaşıldığında bütçeye sonradan uymayabiliyor. Konut kredisi çekerken uygun evi konut kredisi faizleri düştüğünde almak ve aylık taksit oranlarında düşüş olacağı zaman ev almak gerekiyor.

birevim peşinatsız ev

Gelirinize Göre Borçlanın

Konut alarak kendi konutunda oturmak isteyenler için taksit dönemlerinin iyi yönetilmesi gerekiyor. Şartlarda önemli bir değişiklik olmadığı takdirde son taksitin ödenmesi kişileri mutlu sona götürür ve bu süreç tamamlandığında mutlu sona ulaşılmış ve artık kendi evinde rahatlıkla oturma şansına kavuşulmuş olur. Genel olarak 5-10 yıllık uzun süreç içinde ödeme planlarında gelişen değişikliklerde ilk olarak herkesin harcamalarını bütçesini dahilinde yapması gerekiyor. Önemli olan gelire uygun evi seçmek ve ödeme planının bütçeyi yormadan olabilmesini sağlamaktır. Bankalar genel olarak kredi konusunda gelirin % 60 oranında ödeme imkanı sağlayarak kredi tahsis etseler de kişinin önce kendi hesabını kendisi yapması gerekiyor.

Tasarruf Etmeyi İhmal Etmeyin

Krediyle ev alan kişinin bu süreç içerisinde daha fazla gelirini düşürecek borçlanmaya girmemesi ve ödeme dengesini sarsmaması gerekiyor. Ev sahibi olmanın ilk adımı gelire uygun ev ve gelire uygun taksitlenmelerle gerçekleşir. Bu yüzden uygun ev ve ödeme planını seçmek önemlidir. Büyük borcun altına girildiğinde kişi kendi bütçesinde her ay belli bir oranını tasarruf yapması zor durumda karşılaştığında sübvanse edebilmesi gerekir. Örnek olarak 3 ay işsiz kalındığında tasarruf edilen orandan bunu karşılayabilmek gerekir. Küçük olarak yapılan birikimler kriz dönemini çözerek ödenmeyecek duruma düşüldüğünde çıkış kapısı olabilir. Kira öder gibi kendi evini almak ve ona sahip olmak hayali olanların konut kredisi haberleri hakkında araştırmayı iyi yapması, en uygun şubeden kredi kullanması gerekiyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

eighteen + 19 =