Konut Kredilerinde Peşinat

Tüketicilere yönelik çıkartılan yasa ve uygulamalarla herkesin ev sahibi olabilmesine destek verilmiştir. Konut Kredisi Haberleri ile sürekli olarak değişen prosedürleri takip edebilmeniz mümkündür. Her finans şirketinin belirli kuralları ve uygulamaları bulunduğu için sözleşme imzalamadan önce mutlaka araştırılması gereklidir. Örneğin bazı bankalarda en az %25 peşinat ödeme zorunluluğu bulunmaktayken bazılarında ise bu kural yürürlükten kaldırılmıştır. Ancak peşinat ödenmesi, faiz oranlarının daha az yansıtılmasına imkan sağladığı için daha karlı bir yatırım yapmış olursunuz.

birevim peşinatsız ev

Ofis ve İşyeri İçin Kredi Kullanılır Mı?

Konut Kredisi Veren Bankalar ayrıca ofis ve işyeri satın alımlarında da tüketicilere destek olmaktadır. Buna ek olarak ise arsa, arazi ve kentsel dönüşüme bağlı olarak da finans kurumlarından borç alabilirsiniz. Konut kredisinde olduğu gibi öncelikle ekspertiz raporunun olumlu sonuçlanması koşulu bulunmaktadır. Ayrıca geçmiş dönem borç ödeme notunuz, son altı aylık sigortanızın eksiksiz olması ve gelir belgenizin resmi nitelikte olması gibi prosedürler de bulunmaktadır. Mortgage kurallarına göre satın almış olduğunuz tüm taşınmazlar ipotek altına alınmaktadır. Yani borcunuzu tamamen kapatana kadar taşınmazlar finansman şirketinin üzerinde olmaktadır. Hiçbir şekilde devir işlemlerini gerçekleştiremez ancak satışa çıkartabilirsiniz. Ayrıca kiralayarak kazanç elde edebilme imkanınız bulunmaktadır. Birikimlerinizi değerlendirmek için satın almayı düşündüğünüz ofise belirli miktarda peşin ödeme yapmanız gerekmektedir. Her bankaya göre değişiklik gösteren bu oranları internetten öğrenebilirsiniz.

Kredim Neden Reddedildi?

Banka denetleme kurumunun belirlediği ve uygulanması zorunlu prosedürlere göre Uygun Konut Kredisi kullanabilirsiniz. Ancak belirlenen standartların uygun bulunmaması halinde ise talepleriniz reddedilmektedir. Örneğin geçmiş yıllarda idari takip aşamasını yaşamış iseniz tutar çok düşük bile olsa olumlu dönüş yapılmamaktadır. Sizin kişisel durumlarınızın tam olduğu durumlarda ise taşınmaz mal ile ilgili sorun teşkil eden nedenler bulunabilmektedir. Mesela tapu bilgileri belediye aracılığıyla incelendiğinde birden fazla hisse sahibi varsa bankalar uygunluk vermemektedir. Yada inşaat halinde bir konut satın almayı planlıyorsanız mutlaka yüzde elli oranında inşaatın tamamlanmış olması gereklidir. Aksi durumda kredi talebiniz yine olumsuz sonuçlanacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

1 × 5 =