Konut Kredisi Alırken Konutun Hangi Durumu Önemlidir?

Konut kredisi kullanımlarında beğendiğiniz her ev için konut kredisi kullanamayabilirsiniz. Bazı konutlardaki tapu özellikleri bankanın teminat olarak görmediği durumlara yol açtığı için kredi kullandırmada onay vermeyebilir.

birevim peşinatsız ev

Konut kredisi için tapu özellikleri neler olmalı?

– Müstakil ev: Villa veya az katlı müstakil evlerde arsa tapusu olarak nitelendirilen evler kabul ediliyor.

– İpotekli konut: Üzerinde bireysel veya kurumsal ipotekler bulunan konutlar bankaların talep ettiği teminat şartlarına uyum gösteremediği için kabul edilmemektedir.

– Hisse paylaşımlı konutlar: Konutta birden fazla şahsın veya kurumun hissesi bulunuyorsa yine banka için yeterli teminatı oluşturmadığından ve diğer hissedarlardan dolayı sıkıntı yaşanabileceği göz önünde bulundurularak teminat olarak kabul edilmez.

– İnşaat firmalarının satışa sunduğu konutlar: İnşaat firmaları müşteri talebini karşılamak için birçok banka ile anlaşma yoluna gitmekte ve konut kredisi kampanyaları oluşumu için alıcılara alternatifler sunmaktadırlar. Böylelikle henüz oturmaya hazır olmasa dahi bu bankalardan bazen tamamı karşılığı ya da evin değerinin belli bir oranında konut kredisi kullanımı yapabilirsiniz. Dönemsel kampanyalar belirlenmektedir.

Kat mülkiyeti olan konutlarda talep ettiğiniz konut kredisi banka tarafından onaylanır ve alacağınız konut borcu bitene kadar bankaya teminat olarak gösterilir. Bu aşamada banka tarafından konutun değeri tespit edilir ve bankanın verdiği imkânlar doğrultusunda size kredi imkânı sağlanır.

En İyi Konut kredisi kullanımında tapu özellikleri yeterli mi?

Konut kredisi veren bankalar sadece tapu özelliklerine değil sizin geri ödemeler konusundaki gelir seviyenizi de incelemektedir. Eğer gelir seviyeniz yeterli bulunmazsa yine banka onay vermez ve başka bir teminat veya kefil isteyebilir. Ayrıca konut kredisi kullanmanız için kredi notunuzun da yeteri seviyeye ulaşmış olması ve bankayı ikna etmesi gerekmektedir. Artık bankalar yasal olarak da bir zorunluluk olan bu incelemeleri yaptıktan sonra sizlere konut kredisi konusunda destek vermektedirler.

Sizin de ucuz konut kredisi kullanımı yapmanız için en az banka kadar araştırma yapmanız, aldığınız güncel konut kredisi faiz oranları ile karar vermeniz gerekmektedir. Kredi kullanmaya karar verdikten sonra seçeceğiniz banka için sizin de karşı taraf olarak araştırma yapmanız ve bankanın size yeteri kadar imkân sağlayıp sağlamadığı konusunda bilgi almanız gerekmektedir. Böylelikle bütçenizi aşmadan, maksimum kar ile ev sahibi olabilir ve hayat standartlarınızı yükseltebilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

fourteen + eight =