Konut Kredisi Başvurusu Süreçleri Ve Avantajları Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyenlerin ilk sordukları soru konut kredisi nasıl alınır oluyor. Bunun için ülkemizde özel ve devlet bankalarının tamamı müşterilerine kredi imkanı sunuyor. Bu imkandan yararlanmak için özellikle de avantajlı konut kredi şartları tercih etmek için öncelikle süreci çok iyi anlamak gerekiyor.

birevim peşinatsız ev

Konut kredisi başvuru yapmadan önce hangi konutlar için bu kredilere başvuru yapılacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu konuda gerekli düzenlemeler yapıldığı için adımlarınızı doğru atmanız daha kolay olacaktır.

Konut Kredisi Kullanılabilecek Konutlar ve Özellikleri

Konut kredisi şartları içerisinde en önemli olan konu alınacak evin eğer sıfır bir ev alınacaksa %70 oranında tamamlanmış olması gerekiyor. Genelde ülkemizde insanlar ikinci el ev yerine sıfır ev almayı tercih ediyorlar. Alınacak evin mutlaka şehir içerisinde olması bankalar tarafından isteniyor ve kat mülkiyeti veya kat irtifakının olması isteniyor.

Konut kredisi başvuru şartları içerisinde bu noktaya bankalar çok dikkat ediyor. Çünkü borç ödenmediği zaman evin satıldığında gerekli değerine ulaşıp ulaşmayacağı en önemli konu olarak kabul ediliyor. Bankalar konut kredisi için başvuru yapılan konutu incelemek adına ekspertiz uzmanı gönderiliyor. Bu uzman evi inceleyip, değerini belirledikten sonra size sunulacak olan konut kredisi miktarı da netleşmiş oluyor. Konut kredisi nasıl hesaplanır kısmına bu konudan sonra geçilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü oranın belirlenmeden bir eve ne kadar kredi miktarı sunulacağı öğrenilmemiş oluyor.

Konut Kredisi Başvuru İşlemleri

Ev kredisi şartları sağlandıktan sonra başvurunun diğer adımlarına geçmeniz mümkündür. Bunun için kredi alacağınız bankaya mesaj atabilir, müşteri hizmetlerini arayabilir veya direkt olarak banka şubesine giderek başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Bu süreç içerisinde sizden gelir belgesi, tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi ve ihtiyaç halinde kefil istenecektir. Bunların yaptıktan sonra dosyanız hazırlanacak ve diğer süreçlere geçiş yapılacaktır. Kredi notunuza ve gelir miktarınıza bakıldıktan sonra size yüzde kaç oranında kredi verileceği de netleşmiş olacaktır.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi çekme şartları çok dikkat edilmektedir. Her ne kadar kolay gibi dursa da bankalar bu konulara büyük önem arz etmektedir.

  • Konutun %70 oranında tamamlanmış olması,
  • Gerekli tapuya ve oturma iznine sahip olması,
  • Konut kredisi çekecek kişinin kredi notunun yeterli olması,
  • Gelir seviyenizin krediyi ödeyebilecek bir miktarda olması,
  • İstenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde sunuluyor olması gerekiyor.

Konut kredisi alma şartları çok önemlidir. Bu şartlar ile birlikte ekspertiz değerinin %80-90 oranında kredi imkanı bankalar tarafından sunuluyor. Geriye kalan miktarı peşin ödeyebileceğiniz gibi aynı zamanda ihtiyaç kredisine başvuru yaparak ödeme şansınız da var. Yüksek konut kredi sunan bankalar yerine bu konuda daha çok müşterilerine yardımcı olmayı tercih eden bankaları tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

19 + sixteen =