Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok insan ev sahibi olabilmek ve kira derdinden kurtulabilmek için bankalara konut kredisi başvurularında bulunuyor. Ancak kimi zaman bazı olumsuz durumlar yaşanmasından dolayı haciz ve hapis cezalarına kadar giden sonuçlar ortaya çıkıyor. Konut kredisi çekmeden önce bazı önlemler aldığınız takdirde hiç bir olumsuz durumla karşılaşmaz ve taksitlerinizi kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Bu tedbirler kısaca şu şekildedir.

birevim peşinatsız ev

– Birikiminizin olması: Önceden bir birikiminiz olması hem size ev kredisi çekerken kolaylık sağlayacak, hem de taksitleri ödeme dönemlerinizde gereken meblağı toparlayamadığınız zamanlarda kurtarıcınız olacaktır. Kredi taksitlerinin geç ödenmesi veya ödenmemesi sizin kredi notunuzun düşmesine ve ilerleyen dönemlerde bir daha kredi alamamanıza neden olacaktır. Bir kaç kredi taksidi ödenmediği zaman icra ve hapis cezalarının olduğu unutulmaması gereken önemli konulardır.

– İpotek göstermek: Eğer evinize haciz gelsin istemiyorsanız kredi çekerken başka bir gayrimenkulünüzü ipotek olarak gösterebilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde bir süre sonra gayrimenkulünüzün üzerindeki ipotek kalkar ve bu sayede banka ile aranızda güven ortamı da oluşmuş olur.

– Konut kredisi faizleri: Konut kredilerinin faizleri bankaların yaptığı kampanyalara göre değişmektedir. Sizin için en uygun oranlardaki kredi faizini bir kaç banka ile görüşerek tespit edebilirsiniz. Bankaların çeşitli dönemlerde yaptığı düşük faizli konut kredisi kampanyaları takip edilerek de uygun rakamlarda çok fazla faiz ödemeden konut kredisi kullanma imkânınızda bulunuyor.

– Ekonomi ve döviz: Konut fiyatlarında ekonomik gelişmelerin ve döviz kurlarının oldukça fazla etkisi vardır. Döviz kurlarındaki yükselme ve ekonomik çalkantılardan sonra gayrimenkul fiyatlarında artışlar görüşür. Aynı durum banka faizleri içinde geçerlidir. Kredi kullanmadan önce ülkenin ekonomik durumu ve döviz kurları takip edilmeli, uzmanların uzun vadeli görüşleri dikkate alınmalıdır. Özellikle dövizin yüksek olduğu dönemlerde kesinlikle kredi başvurusunda bulunulmaması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki döviz yüksek rakamlara ulaştığı zaman Merkez Bankası faizleri yükselterek döviz kurunu düşürmektedir. Bu durumda sizin kredi faizinizi direkt olarak etkiler.

Tüm bunların dışında bazı bankalar çeşitli kampanyalarla veya özel müşterilerine faizsiz konut kredisi vermektedir. Eğer kredi notunuz yüksek ve vergi borcunuz yok ise bankanızla yapacağınız anlaşma sayesinde faizsiz kredi kullanma imkânınız bulunmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

14 − two =