Konut Kredisi Faiz Oranları Artışı Sürüyor!

Bankaların taksitle ev almak istiyorum diyenlere konut kredisi sağlıyor. Ancak günden güne yükselen faizler ev sahibi olmak istiyorum diyenleri düşündürüyor..

birevim peşinatsız ev

Nisan ayı itibari ile 2019 yılının en yüksek seviyelerine ulaşan konut kredisi faiz oranlarının ortalaması %2 seviyesini gördü.

Bugünkü şartlarda Türkiye’de faizsiz konut kredisi kullanmanın mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Ancak günden güne yükselişini sürdüren kredi faizleri nedeniyle ev almak istiyorum diyenler için konut kredisi kullanmakta günden güne zorlaşıyor.

2018 yaz aylarında yaşanan kur krizi sonrası yüzde 2.68’e kadar yükselen konut kredisi faizleri 2018 yıl sonunda düşüş yaşamıştı. Hatta 2019 Mart ayında en düşük yüzde 1.85’e kadar inmişti. Ancak Nisan ayı itibari ile yaşanan dalgalanmalar sonucu konut kredisi faizleri yeniden yükselerek 2 ortalamaya ulaştı.

Yapılan araştırmalara göre en düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası’nın sunduğu yüzde 1.45 seviyesinde. Özel bankalarda görülen kampanyalı en uygun konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.60 seviyesinde. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2.75’e kadar çıkıyor.

Bankalardan 100.000 TL tutarda 10 yıl taksitle konut kredisi için hesaplama yapıldığında aylık en düşük maliyetli tutar 1.760 TL oluyor. Bahsi geçen tutar için en düşük geri ödeme 211.600 TL’ye denk geliyor.

Banklardan taksitle ev almanın zorlaştığı günümüzde, faizsiz ev almak isteyenler için tasarrufa dayalı faizsiz sistemler ön plana çıkıyor. Sizde ev almak istiyorum diyorsanız bu sistemleri inceleyebilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

six + fourteen =