Konut Kredisi Faiz Seçeneklerine Ne Kadar Dikkat Edilmelidir?

Konut kredisi kullanacaksanız, uygun bir zamanı beklemek size daha çok vakit kaybettirecektir. Artık hızlanma devrinde olan insanlar bir an önce ev sahibi olmak istemekte. Bunun için de onlarca bankanın sunduğu sayısız teklifle karşı karşıya gelmektedirler. Aralarında seçim yapmak tabiki oldukça zor. Fakat önemli olan seçim yapmaktan ziyade size en uygun konut kredisini bulabilmek.

birevim peşinatsız ev

Konut kredisi faizleri, konut almak isteyenlerin yakından ilgilendiği bir konu. Çoğu zaman bir bankanın kapısından içeri adımımızı atmaya yarayan şey düşük faiz oranları yazısını görmemiz. Oysa her ne kadar buna dikkat etmemiz gerekse de bunun dışında konut kredilerinde dikkat edilerek ele alınması gereken çok fazla konu bulunuyor.

Vade Seçenekleri ve Faiz Oranları Krediyi Nasıl Etkiliyor?

En uygun konut kredisine sahip olmak istiyorsanız faiz oranları başlı başına belirleyici rol oynamıyor. Vade süresi de son derece önemli. Çünkü vadesi kısa olan bir kredi düşük faiz seçeneğine sahip oluyor. Yani banka sizden daha az faiz alıyor çünkü daha kısa sürede ödeyeceğinizi garanti etmiş oluyorsunuz.

Bu nedenle ödeme planınızı oluştururken vade süresi için ne kadar düşündüğünüzü belirtmeyi ihmal etmeyin. Fakat sizin düşündüğünüz vade süresi için kredi miktarı çok gelmiş olabilir. Böylesi bir durumda mecburi olarak vade süresi uzayacaktır.

Ekspertiz Eve Geldiğinde Hangi Noktalara Dikkat Ediyor?

Konut kredisi haberlerinde sıklıkla gördüğünüz ekspertler eve gelip değer biçen uzmanlardır. Ekspert uzmanları evin konumundan içindeki döşemelere kadar ayrıntılı olarak evi ele alır ve ne kadar fiyata sahip olabileceğini bankaya iletir. Bankada ekspertin bu önerdiği fiyat üzerinden size kredi verir. Yani konut kredisinde sizin evi ne kadara satın alacağınızın bir önemi yoktur.

Önemli olan ekspertin gerçekten ne değerde bir ev olacağına karar vermesidir. Bunun için belirleyici olan unsurlar konum, bina yaşı, evin büyüklüğü, oda sayısı, zemin, ısıtması, camları, duvar boyası, kat sayısı ve benzeri durumlardır. Bu incelemeyi eve geldiği bir gün içerisinde tamamlayarak krediyi çekeceğiniz bankaya iletir diyebiliriz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three + 1 =