Konut Kredisi Faizleri Kredi Çekmek İçin Ne Kadar Önemli?

Düzenli olarak maaş alıyorsanız ve geliriniz de ev kredisine girebilecek yeterlilikteyse o zaman konut kredisine başvurabilirsiniz. Ama konut kredisi almadan evvel bu konuyla alakalı onlarca değişken olduğunu bilmeli ve adım adım ilerlemelisiniz. Konut kredisi faiz oranları dönem dönem değişebildiği gibi bankalara göre de değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle iyi bir inceleme içerisine girmeli ve kendinize uygun bir kredi olanağı yaratmalısınız. Ayrıca bundan önce banka kredi notunuza bakmalı ve hangi bankanın size kredi sağlayabileceğini de araştırmalısınız. Yani tüm bunlar iyi bir hazırlık evresinin getirileridir.

birevim peşinatsız ev

Faiz Oranı Dışında Konut Kredisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut kredisi faizleri krediyi çekerken dikkat edilecek tek unsur değildir. Bunun dışında yer alan ekstra ücretler faizler kadar büyük olabilir. Bunlar sigorta vergileri, banka dosya masrafı, bankanın diğer giderleri, ekspert masrafı gibi harcamalardır. Banka tüm bunlar için de sizden ücret talep edebilir. Bunlar için hiçbir masraf istemeyen bankalar da vardır. Faiz oranları diğerlerine göre daha yüksek olabilir. Vadesinin ne olacağına karar vermeniz de direkt olarak faizi etkileyecektir. Kısa vadeli bir ödemeden çok faiz alınmaz. Bu kadar fazla değişken varken konut kredisinin sadece faizden ibaret olduğunu söylemek yanlış bir yaklaşım olacaktır.

Ekspert Raporu Ne Kadar Önemlidir?

Ekspert, sizin satın alacağınız eve gelerek fiyat ölçümlemesi yapan bir uzmandır. Bu uzmanın gayrimenkul anlamında da bilgisinin olduğunu söyleyebiliriz. Evin fiyat ölçümlemelerini yaparken bazı hususlara dikkat eden ekspertler bu incelemeler sonucunda bankalara teklif verirler. Bankalar evin eder fiyatını ekspertizin önerdiği teklif üzerinden verir. Konut kredisi alırken bu nedenle sizin ev için ne kadar ödediğiniz değil, evin ekspertiz için ne kadar ettiği önemlidir. Ekspertiz evin konumuna, yakınında ne gibi yapıların olduğuna, binanın yaşına ve dairenin kaçıncı katta olduğuna, iç döşemelerine, boru hattına, binanın cephesine ve bunun gibi pek çok önemli unsura değinir. Bunun sonucunda da almak istediğiniz ev için ortaya bir fiyat çıkartmış ve bankaya iletmiş olur.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

two × 2 =