Konut Kredisi Faizleri Seneye Yükselir mi?

Konut kredisine olan rağbet her geçen yıl çığ gibi artıyor. Üstelik kredi faizlerinin de sabit kalmadığını söyleyebiliriz. Faizler son bir yılda da artış gösterdi. Doların ve enflasyonun yükselmesi bankaların konut kredi faizlerinin de yükselmesine sebep oldu. Fakat yine de ilginin azalmadığını söylemek mümkün. Konut kredisi faizleri ne kadar yükselirse yükselsin talep her zaman üst sıralarda oluyor. Fakat kredi almadaki sistemin aynı olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu durum gelirinizle orantılı olarak hesaplanıyor. Genel olarak gelirinizin % 60’ına kadar kredi çekme fırsatına sahip oluyorsunuz. Faizin yükselmesi bankaların sunduğu seçenekleri değiştirmiyor sadece oranlarda küçük oynamalar yapılması gerekiyor.

birevim peşinatsız ev

Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanıyor?

Ekspert raporunu hazırlarken gelen uzmanın gayrimenkul anlamında donanımlı olduğunu bilmeniz gerekir. Sizin eviniz için vereceği fiyat makul ve ortalama bir fiyat olacaktır. Bunun için evin konumuna ve şekline, bulunduğu yerdeki zeminin durumuna bakar. Binanın yaşını öğrenir, merkeze ve çevredeki mağazalara olan konumuna bakar. Sonrasındaysa evin iç kısmının incelemesini yapar. Konut kredisi veren bankalar gönderdikleri eskpertizin fiyatını baz alacağı için ekspert son derece büyük bir titizlikle evinizde incelemeleri yapacaktır. Tüm araştırmaları bitirdikten sonra bankaya vereceği fiyat sonucu krediniz hazırlanmış olacaktır.

Peşinatsız Ev Kredisi Alma Yöntemi Nedir?

Peşinatsız ev kredisi alacaksanız iki yöntemden bahsedebiliriz. Bunlardan ilki satın alacağınız evi ipotek ettirme yöntemidir. Yani ev bankanın üzerine geçer ve siz borcu tamamlayana kadar tüm yasal sorumluluk bankaya aittir. Bir diğer yöntem ise bankadan evin tüm parasının kredisini istemektir. Tabi bunun için evin bir başka bireyinin evi teminat olarak bankaya gösterilecektir. Konut kredisi faizleri anlamında düşük faiz oranlarına sahip bir bankayla çalışıyorsanız size yardımcı olacak tüm parayı alabilmeniz için önünüze alternatifler sunacaktır. İki yöntemin de mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. İkisinde de bankaya ödeyeceğiniz borç yine evin fiyatı kadar olacaktır. Sadece faiz oranları ve ödeme vadesi değişken olabilir. Bunun için banka danışmanı size detaylı bilgiyi verir. Siz de sonucunda hangi yöntem ile ev almak istediğinize karar verirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × 3 =