Konut Kredisi Faizlerinde Bahar Etkisi

Konut kredisi faizleri bahar aylarının gelmesi ve korona virüs tehlikesinin nispeten azalmasının ardından inşaat sektörünü canlandırmak amacıyla geriye çekildi. Bu geri çekilmede öncelikle Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararının da etkisi oldu. Başta kamu bankaları olmak üzere birçok özel banka %1’in altında konut kredileri sunarak insanların konut kredisi için cazip oranlarla başvuru yapmalarını sağlıyor.

birevim peşinatsız ev

Nisan ayında başlayan bu indirim durumu Mayıs itibariyle de aralıksız bir şekilde devam ediyor. Örneğin 200 bin TL konut kredisi almayı planlayan birisi %0,89 ile %0,79 arasında değişen konut kredisi faiz oranlarıyla başvuru yapabiliyor. 10 yıl vade ile alınan bu kredi miktarının geri ödemesi 328 bin TL’yi buluyor.

Mayıs Ayı Konut Kredisi Faiz Oranları

Mayıs ayı içerisinde ev almayı planlayan aileler için aşağıda tüm bankaların güncel konut kredisi faiz oranları bulunmaktadır. Sizlerde bu dönem içerisinde uygun faiz oranları ile ev almak istiyorsanız ister kamu bankaları isterseniz de özel bankalardan kredi faizi için başvuru yapmanız gerekiyor.

  • Yapı Kredi Bankası %0,89
  • ING Bankası %0,89
  • Finans Katılım Bankası %0,89
  • Ziraat Bankası %0,94
  • ICBC Bankası %0,94
  • Halk Bankası %0,94

En uygun şekilde kredi sağlayan bankalar bu şekilde sıralanıyor. İndirime rağmen %1’in üzerinde konut kredisi sağlayan çok sayıda banka da bulunuyor. Sizin için bu noktada dikkat etmeniz gereken yıllık maliyet oranına bakmak olacaktır. Bu size yüzde kaç ile gerçekte kredi çekeceğinizi gösteren en önemli detaydır.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Düşük konut kredisi faiz oranlarından yararlanmak için ilk adımda yapılması gereken istenen bankaya konut kredisi başvurusu yapmak olacaktır. Bunun için bankaların sunmuş olduğu birçok sistem var. İster internet bankacılığı, ister mobil bankacılık isterseniz şubeye giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bankalar başvuru esnasında evin tapusu, eksper raporu, başvuru sahibinin kimliği, ikamet belgesi, son iki aya ait elektrik, su ve doğalgaz faturası ile birlikte çalışma durumuna göre maaş bordrosu veya gelir belgesi talep etmektedir. Kısa sürede araştırma yapılarak evin bedelini %80’i oranında kredi onaylanacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three + eleven =