Konut Kredisi Haberlerine Göre En Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

Ev borcuna girmek ciddi bir yük ve sorumluluk istiyor. Tüketiciler de her ne kadar ev sahibi olmak istese de artan faizler nedeniyle bu duruma çekinceyle yaklaşabiliyor. Ama bankalar seneler içerisinde tüketicileri kendilerine borç ödemeye alışır bir hale getirdi. Bu nedenle eskiden daha fazla düşünülen ev kredileri şimdilerde çok daha kolay karar verilen bir eylem haline geldi. Konut kredisi haberlerinin artmasından da bunu anlayabilirsiniz.
Tüketicilerin konut kredisi kullanırken yönelttiği pek çok soru bulunuyor. Bunlardan biri de gelir belgelemesi üzerine. Konut kredisi almak için gelirinizin belgelenebiliyor olması gerekli. Gelirinizi belgeleyemezseniz hiç bir şekilde bankalar size kredi çıkarmayacaktır. Ama bunun illaki SSK tarafından belgelenmesine de gerek yok. İş yerinden maaşınıza dair resmi bir yazı almanız da yeterli olacaktır.

birevim peşinatsız ev

Gelir Kredi Taksidine Göre Düşük Kalırsa Ne Olur?

Her zaman çekmek istediğiniz kredi sizin gelirinize uygun olmayabilir. Böylesi bir durumda anne, baba ve eş gibi ailenin diğer üyelerinin gelirlerine bakmak gerekir. Uygun konut kredisi seçeneğini bulduktan sonra kaçırmak istemeyecek bu nedenle ailenin diğer üyelerinin de gelirlerini ödemeye dahil etmek isteyeceksiniz. Fakat burada önemli olan bir nokta var. O da çocukların gelirlerinin kaç yaşında olursa olsun dahil edilemeyeceği. Çünkü çocuklar evlenip uzaklaşma ihtimali nedeniyle kredilerin dışında tutuluyor.

Prim ve Senelik Gelirler Krediye Dahil Edilir mi?

Primleriniz ve ek gelirleriniz eğer düzenliyse yani bunları ne zaman aldığınızı biliyorsanız o zaman bu ek gelirlere göre bir ödeme planı oluşturmanız sizin avantajlı çıkmanızı da sağlayacaktır. Konut kredisi veren bankalar sizin için yeni bir düzenlemeye gidecektir. Sonucunda da çok daha hızlı biten bir takvim oluşur. Ama eğer primlerinizi ne zaman alacağınız hakkında fikriniz yoksa ve ek gelirleriniz dağınıksa ara taksit ödemeleri yapmak kredinin cezalı duruma düşmesini dahi sağlayabilir. Erken ödeme cezası hemen hemen her konut kredisinde vardır. Bu nedenle bu cezaya maruz kalmamak adına plansız bir ödeme yapmamanız çok daha akıllıcadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nineteen + 16 =