Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gereken En Temel Konular Nelerdir?

Ev almayı ciddi ciddi düşünüyorsanız ve bu finansal kararı verebilecek bir gelire sahip olduğunuzdan eminseniz konut kredisi hakkında temel olan konuları bilmeniz gerekir. Konut kredisi haberlerinden sıkça duymuş olabileceğiniz bir çok konuya detaylı olarak açıklık getireceğiz. Öncelikle konut kredisini neredeyse her banka verir. Bu nedenle banka seçimi çok önemlidir. Çünkü her bankanın sağladığı imkanlar ve koşullar farklıdır. Bu imkan ve koşullara göre size en uygun kredi imkanı hangi bankadan çıkacak bunu öğrenmiş olursunuz. Kimi banka faizi düşük tutar kimi banka ise hiç bir ek masraf talep etmez. Tüm bunlar incelendiğinde sonuca siz karar verip başvrunuzu yaparsınız.

birevim-reklam

Konut Kredisi İçin Gelir Belirlemek Gerekli mi?

Düzenli bir geliri olmayan ve bunu kanıtlayamayan kimseye konut kredisi verilmez. Çünkü kredinin taksitleri bile sizin maaşınıza göre planlanacaktır. Yani düzenli bir gelir ev kredisinin olmazsa olmazıdır. Konut kredisi faizleri de yine vadeye ve maaş – kredi tutarı ilişkisine göre şekillenir. Maaşın belgelendiği yerin illa SSK olması şart değildir. Eğer maaşınızı elden alıyorsanız iş yerinizden durumu açıklayan bir kağıt almanız da bankalar için yeterli olacaktır. Ayrıca ek gelirler de önemli rol oynar. Ama düzenli ek gelir olmasının önemli olduğunu vurgulayalım. Çünkü düzensiz ek ödeme yapmak kredide cezaya düşmenize neden olurken düzenli ek ödemeler yaparsanız ve bunu öncesinde ödeme planında belirttiyseniz, kredinizin kısa sürede bitmesini sağlarsınız.

Peşinatsız Konut Kredisi Almak Mümkün mü?

Ekspertiz değeri evin bedelini belirledikten sonra bankalar size bu bedelin % 75’ini veriyor. Bu da kalan kısmında sizde olması temin ediliyor anlamına gelir. Fakat hiç bir peşinatı olmayan kişiler de ev kredisinden yararlanabilir. Bunun için yapması gereken evi bankaya ipotekli şekilde almak. Yani banka sizin adınıza evi satın almış olacak. En uygun konut kredisi seçeneğiyle kısa zamanda evin borcunu ödeyip ipoteği kaldırarak sahibi olabilirsiniz. Diğerinde de evden bir kişinin başka bir evi varsa onu teminat göstererek tüm ev fiyatını krediyle alabiliyorsunuz.

birevim-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code