Konut Kredisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Ev almayı ciddi ciddi düşünüyorsanız ve bu finansal kararı verebilecek bir gelire sahip olduğunuzdan eminseniz konut kredisi hakkında temel olan konuları bilmeniz gerekir. Konut kredisi haberlerinden sıkça duymuş olabileceğiniz bir çok konuya detaylı olarak açıklık getireceğiz. Öncelikle konut kredisini neredeyse her banka verir. Bu nedenle banka seçimi çok önemlidir. Çünkü her bankanın sağladığı imkanlar ve koşullar farklıdır. Bu imkan ve koşullara göre size en uygun kredi imkanı hangi bankadan çıkacak bunu öğrenmiş olursunuz. Kimi banka faizi düşük tutar kimi banka ise hiç bir ek masraf talep etmez. Tüm bunlar incelendiğinde sonuca siz karar verip başvrunuzu yaparsınız.

birevim peşinatsız ev

Konut Kredisi İçin Gelir Belirlemek Gerekli mi?

Düzenli bir geliri olmayan ve bunu kanıtlayamayan kimseye konut kredisi verilmez. Çünkü kredinin taksitleri bile sizin maaşınıza göre planlanacaktır. Yani düzenli bir gelir ev kredisinin olmazsa olmazıdır. Konut kredisi faizleri de yine vadeye ve maaş – kredi tutarı ilişkisine göre şekillenir. Maaşın belgelendiği yerin illa SSK olması şart değildir. Eğer maaşınızı elden alıyorsanız iş yerinizden durumu açıklayan bir kağıt almanız da bankalar için yeterli olacaktır. Ayrıca ek gelirler de önemli rol oynar. Ama düzenli ek gelir olmasının önemli olduğunu vurgulayalım. Çünkü düzensiz ek ödeme yapmak kredide cezaya düşmenize neden olurken düzenli ek ödemeler yaparsanız ve bunu öncesinde ödeme planında belirttiyseniz, kredinizin kısa sürede bitmesini sağlarsınız.

Peşinatsız Konut Kredisi Almak Mümkün mü?

Ekspertiz değeri evin bedelini belirledikten sonra bankalar size bu bedelin % 75’ini veriyor. Bu da kalan kısmında sizde olması temin ediliyor anlamına gelir. Fakat hiç bir peşinatı olmayan kişiler de ev kredisinden yararlanabilir. Bunun için yapması gereken evi bankaya ipotekli şekilde almak. Yani banka sizin adınıza evi satın almış olacak. En uygun konut kredisi seçeneğiyle kısa zamanda evin borcunu ödeyip ipoteği kaldırarak sahibi olabilirsiniz. Diğerinde de evden bir kişinin başka bir evi varsa onu teminat göstererek tüm ev fiyatını krediyle alabiliyorsunuz.

Konut kredisi almaya karar verdiğinizde belli başlı bazı noktalara dikkat etmeniz ve incelemeniz gerekir. Doğru adımları attığınızda sahip olmak istediğiniz konut sizin olacak ve hayat boyu anılarınızı bu evde biriktirebileceksiniz.

1) Konut kredisi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

– Sahip olmak istediğiniz evin kredi alımına uygun ve bankanın teminat olarak kabul edebileceği tapu özelliğine sahip olması gerekmektedir.

– Konut kredisi başvurusu yapacağınız bankanın en uygun konut kredisi faiz oranları ile işlem yapması ve masraflarının makul olması gerekmektedir.

– Konut kredisi kullanırken geri ödemesini yapamayacağınız veya ilerde zorlanabileceğiniz kredi tutarlarını tercih etmemeli ve ayrıca bütçenizi konut kredisi almaya müsait hale getirmelisiniz.

– Konut kredisi kullanımı yapmadan önce tüm cezai şartlarını incelemeli ve yapılandırmaya müsait olup olmadığını öğrenmelisiniz.

2) Konut kredisi size hangi avantajları sağlar?

– Konut kredisi kampanyaları ile kredi başvurusu yapabilir ve uygun vadeler, uygun taksitler ile en iyi konut kredisi ile kendi evinize sahip olabilirsiniz.

– Kira öderken sahip olamadığınız konuta konut kredisi ile sahip olabilirsiniz.

– Sabit taksitler ödeyerek her geçen gün değeri artan bir eve sahip olabilirsiniz.

– Ödeme güçlüğü yaşadığınızda ya da daha uygun konut kredisi kampanyaları açıklandığında yeniden yapılandırma yapabilir ve borç azaltması yapabilirsiniz.

3) Konut kredisi kullanabilmek için hangi koşulları yerine getirmeniz gerekir?

– Konut kredisi kullanabilmeniz için bankaya yeteri düzeyde gelire sahip olduğunuzu belgelemeniz ya da teminat verebilecek bir mülke sahip olmanız gerekmektedir.

– Kredi notunuzun konut kredisi kullanımına yeterli olmalısınız.

– Konut kredisi kullanacağınızın evin kredi koşullarına uygun olması gerekmektedir.

– Bankanın talep ettiği evrakların hepsini ispatlayabilir ve temin edebilir durumda olmanız gerekmektedir.

Bankanın talep ettiği tüm koşulları yerine getirdiğinizde size en hızlı ve uzun süreçlerle kredi tahsis edebilecek bankayı seçmeniz gerekmektedir. Konut kredisi sayesinde sizde kendi evinize sahip olabilir ve yaşamınıza değer katabilirsiniz. Önemli olan doğru bütçeleme, doğru konut seçimi ve en uygun konut kredisi veren banka seçimini yapmanız olacaktır. Tüm aşamaları geçtikten sonra kirasını ödediğiniz ama size ait olacak bir ev için ödeme yapmış olursunuz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

eighteen − 2 =