Konut Kredisi Hesaplama, Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnsanların hayatlarında hep hedefleri olmaktadır. Bunların birçoğu gerek ihtiyaç gerek ise zevk için olur, ancak temel unsurlar vardır ve bu unsurlar geçmişimizden bu yana kadar devam etmektedir. Bu unsurların en gerekli olanlarından biri de bizim kafamızı sokabileceğimiz güvenli bir yuva edinebilme ihtiyacımızdır. Bunun adına da tabii ki konut denir. Ancak konut sahibi olmak son yıllarda bir hayli zorlaşmaktadır. Özellikle de dünyayı olumsuz anlamda etkisi altına alan Korona virüs salgının birçok düzeni mahvetmiş durumda. E maddi durumlar da bir hayli zor oluğundan bu çıkmazdan ancak kredi çeker kurtulabiliriz. Bunun adı ise tabii ki Konut Kredisidir.

birevim peşinatsız ev

Konut Kredisini Nerede Kullanabilirim?

Konut kredisini uygun gördüğünüz, beğendiğiniz birçok yerde kullanabilirsiniz. Neticesinde kredi alabileceğiniz firmalar sadece büyük şehirlerde değil aynı zamanda neredeyse Türkiye’nin birçok yerinde mevcuttur, bu nedenle sizlerde belirlemiş olduğunuz, hayatınızı idame ettirdiğiniz veya gelecekte idame ettireceğiniz illerde, buna bağlı olarak ilçelerinde de kullanabilirisiniz. Yeter ki konumunuzu belirleyin ve netleyin, gerekirse bankalar sizlerin kendi sistemlerindeki hesap aktarma durumunda da yardımcı olacaklardır.

Konut Kredisini Nasıl Kullanabilirim?

Konut Kredisini kullanmak için öncellikle bir ev veya daire belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise bankaların sizden temel istekleri olacaklardır. Bu isteklerin başında ise tabii ki T.C kimlik fotokopiniz, aylık maaş veya gelir bordronuzun fotokopisi ve bankaların duruma göre ev maliyeti veya kredi isteğinize göre talep edecekleri ön ödemeler için gerçekleşecektir. Bu tür noktaları hallettiğiniz zaman konut kredisi kullanma hakkı kazanabileceksiniz. Tabii ki en önemli nokta bankaların sizlere rakamı vermede uygun görmesi olacaktır.

En Çok Merak Ettiğimiz Konu, Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi çekmek istedik, fakat akıllara çok net bir biçimde soru geliyor. O soru da konut kredisi hesaplaması nasıl yapılır? Bu konuda genel bir tablo çıkar önümüze, bu tablo ise vadenin uzadıkça bankanın talebinin doğal olarak fazla olacağıdır. Özellikle çoğunluk için uygun görülen süre 1 ile 10 yıl arasında değişkenlik gösterecektir. Bu değişkenlik için vade ne kadar hızlı biterse ödeyeceğiniz kredi miktarının daha az olacağıdır.

Örneğin; 200.000 Türk Lirası konut kredisi başvurusunda bulunacaksınız. 1 sene içerisinde yani 12 ay şeklinde taksite böleceksiniz, ortalama olarak faiz oranı hesaplanır. Faiz oranı ise 1.54 dersek 222.914,14 TL geri ödeme yapmış olursunuz. Ancak 10 sene içerisinde yani 120 ay içerisinde ödeyeceksiniz faiz oranı düşer ve 1.39 olura 414.593.50 Türk Lirası ödemiş olursunuz. Süre kısaldıkça faiz tabii ki artar, süre azaldıkça da faiz düşer ancak vade zamanı sizleri bir hayli etkilemektedir. İşte bu bilgiler ile sizler de tercih edeceğiniz ve anlaşma yapacağınız bankalar ile önce vade süresini, sonrasında ise faiz oranınızı belirlemeniz gerekmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × 1 =