Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi; elinde peşin parası olmayanlar için devlet ve bankalar tarafından kişilere hak tanınmış kredi imkânlarından birisidir. Ev almak isteyen fakat elinde yeterli düzeyde bir ev satın alabilecek parası olmayan vatandaşlar bankaların tanımış olduğu bu haklar sayesinde kendi gelirlerine en uygun konut kredisini çekerek istedikleri düzeyde bir ev satın alabilirler.

birevim peşinatsız ev

Böylece kira ödemek yerine konut kredisini ve faizini ödeyerek yaklaşık 10 yıl gibi bir zaman diliminde ev sahibi olabilirler. Zaten 10 yıl kira ödeyen bir kimse ödediği kira parasını toplasa bir konut kredisinin faizi kadar oranda bir miktar ödemektedir. Üstelik ellerinde yıl sonunda kendi evim diyebileceği bir evde olmaz.

Konut Kredisi Veren Bankalar

Ev almak isteyen vatandaşlar öncelikle en uygun konut kredisinin hangi bankada olduğunu araştırıp, en ucuz konut kredisini çekerek ev alabilirler. Şuna da dikkat etmeleri gerekir. Konut kredisi veren bankaları araştırarak kendi gelirlerine uygun faiz oranlarıyla konut kredisi çekebilirler.

Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Neredeyse tüm bankalar konut kredisi vermektedir. Fakat bütün bankaların faiz oranları ve dosya masrafları farklılık göstermektedir. Bu oranlar çok farklı olmasada birbirlerine yakındır. Ev almak isteyen vatandaşlarımıza konut kredisi veren bankalar Garanti bankası, Deniz bank, Yapı kredi bankası, Ziraat bankası, Vakıfbank, Şekerbank, HSBC BANK, Kuveyt Türk bankası, İng bank vb. bankalar konut kredisi vermektedir. Geride kalan diğer bankaların da vatandaşlarımıza belirli faiz oranlarında konut kredisi verdikleri söylentiler arasındadır.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankalardan Çekilebilir?

Bütçelerine göre konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar, Türkiye cumhuriyeti ziraat bankası, ING Bank, Halk bank, Garanti bankası ve Vakıfbank şubelerini ziyaret ederek konut kredileri hakkında bankacılar tarafından yeterli bilgileri alabilirler. Bu bankaların faiz oranları ve dosya masrafları diğer bankalara göre biraz daha düşüktür.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

twelve − 7 =