Konut Kredisi Veren Bankalar Nelere Dikkat Eder?

Bankaların yenilenen kredilendirme sisteminden sonra ev kredisi alanların sayısı da günden güne artış gösterdi. Kira ödemek artık bir çok insana mantıksız geliyor ve bunun yerine ev sahibi olmayı tercih ediyor. Fakat her ne kadar kolay gibi gözükse de ciddi bir plan ve program gerektiren ev kredisi hesaplaması iyi araştırılmadan altına girilmeyecek bir yük. Bu nedenle konut kredisi veren bankalar ne gibi şartlar arıyor, bilmek gerekli.

birevim peşinatsız ev

Peşinat Şartı ve Ekspertiz Raporu Ne Kadar Önemli?

Bütçenize uygun ev bulmak yaşadığınız şehre göre zorluğu değişen bir eylem. Ama her durumda bütçenizden çok şaşmamanız gerektiğini belirtmek gerekir. Çünkü hem yüksek fiyatlı evler vaktinizden çalacaktır hem de ödeme planı anlamında sizi zorlayacaktır. Konut kredisi faizleri de düşünülerek bütçe hesaplaması yapılması bu anlamda önemlidir. Bütçenize göre ne kadarlık bir kredi çekebileceğiniz ise her bankaya göre farklı. Genel bir rakam söylemek gerekirse gelirinizin en çok % 60’ına denk gelecek tutarda bir kredi çekme şansınız oluyor. Ekspertiz raporu da eve biçilecek değer anlamında önem taşıyor. Çünkü siz evi ne kadar almış olursanız olun, ekspertizin ev için ön göreceği fiyat banka tarafından kabul edilecektir. Yani 200 bin liralık bir eve ekspertiz 180 bin liralık da fiyat biçebilir 220 bin liralık da fiyat biçebilir.

Kredi Notu Konut Kredisinde Ne Kadar Önem Taşıyor?

Kredi çekecekseniz aslında en fazla dikkat etmeniz gereken nokta sizin kredi notunuz olmalı. Çünkü bu kredi nokta daha önce çektiğiniz ihtiyaç kredileriyle, sizin yaptığınız düzenli ya da düzensiz ödemelerle ve bankalarla ne kadar problem yaşadığınızla alakalı olarak belirleniyor. Konutta kredi fırsatı yakalamak istiyorsanız kredi notunuzu devamlı olarak yüksek tutmaya özen göstermelisiniz. Böylece karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirebilir ve hiç bir bankadan olumsuz bir dönüş almadan kredinizi kullanabilirsiniz. Zaten kredi kartı ödemesinde bankalarla bir sıkıntınız yoksa ya da öncesinde çektiğiniz kredileri zamanında ödediyseniz o zaman kredi notunuz düşük değildir ve bir sorun yaşamazsınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

9 − 6 =