Konut Kredisi Veren Bankaların Önem Verdiği Hususlar Nelerdir?

Konut kredisi yıllar geçtikçe daha da popüler olan ve bir çok insanın ev sahibi olmasını sağlayan kredi seçeneğidir. Artık insanlar kira ödemek yerine konut kredisi sorumluluğunu almayı tercih ediyor. Konut kredisi veren bankalar da genişlettiği ödeme seçenekleri ve faiz oranlarıyla ev kredisi kullananların sayısında ciddi artışlara sebebiyet veriyor. Bu kredi seçeneğini kullanırken bazı önemli noktalara dikkatli yaklaşmanız gerekiyor. Bunlardan biri de bankaların sizden ne beklediği ve sizin nasıl bir bütçenizin olduğu? Bu dengeyi iyi sağlarsanız cebinize uygun kredi imkanlarıyla kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz.

birevim peşinatsız ev

Bankaların Müşteriden Beklediği Şartlar Nelerdir?

İlk şart peşinat şartı olarak nitelendirebileceğimiz bankanın ev kredisinin sadece % 75’ini karşılıyor olmasıdır. Fakat artık aileden birinin başka bir hanesini göstermeniz durumunda dilerseniz evin tamamını kredi olarak da kullanabiliyorsunuz. Ekspertiz şartı da en önemli seçeneklerden biri. Siz her ne kadar en uygun konut kredisini çekmek isteseniz de evin ne kadar değerde olduğunu ancak ekspert belirleyecektir. Bunun için evin konumuna, iç durumuna, çevresinin merkeze uzaklığına ve buna benzer etkenlere bakacaktır. Eksper raporunu en fazla etkileyen özelliklerden biri de aldığınız evin yaşı oluyor. Genç binalar her zaman ekspert raporunda daha yüksek fiyatlı çıkıyor. Zeminin durumu, evin sağlam olmaması gibi durumlarda ekspert ev için kredi verilmeyeceğini de söyleyebiliyor.

Kredi Notunun Konut Kredisine Etkisi Var mı?

Konut kredisi çekerken bankalar sizi sadece gelir durumunuza göre değerlendirmez. Bunun için tüm bankaların kullandığı bir kredi notu vardır. Bu notlama sizin geçmişte bankalarla yaşadığınız problemler, banka kartı ve kredi kartı işlemlerinizde nasıl hareket ettiğiniz, borcunuzu zamanında mı yoksa gecikmeli mi ödediğiniz gibi etkenleri esas alır. Konut kredisi faizlerine bakmadan önce kendi kredi notunuzu öğrenmeniz kredi başvurunuzun olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlanacağı anlamında size bir ipucu da verecektir. Fakat geçmiş dönemlerde bankalarla kredi kartıyla ilgili problemli bir süreç yaşadıysanız bu direkt olarak size çıkacak krediyi etkileyecek ve kredi notunuzun düşük olmasını sağlayacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × 3 =