Konut Kredisinde Sınır Var mı?

Konut kredisi başvurusu yapmadan bazı bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem ne kadar kredi alabileceğinizi öğrenmenin yanında bu krediyi ne kadar süreliğine alabileceğinizi de bilmek olacaktır.

birevim peşinatsız ev

Konut kredisi vade sayısı bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Ancak genelde belirli bir sınır içerisinde sağlanıyor. Burada maksimum süreyi tercih etmek yerine en hızlı şekilde ödeyebileceğiniz süreyi bulmanız ve buna göre konut kredisi başvurusu yapmanız daha doğru olacaktır. Bu detay maliyetin kısalmasına yardımcı olacaktır. Tabi bu konuda öncelikle konut kredisi hesaplama işlemini yaptırmanız gerekiyor.

Konut Kredisi Vade Sayısı Ne Kadar?

Ev almak için bankalara konut kredisi başvurusunda bulunacak insanların merak ettikleri iki farklı konut bulunuyor. Bu konulardan birisi konut kredisi vade sayısı ne kadar oluyor. Ülkemizde konut kredisi sunan bankalar maksimum 180 aya kadar yani 15 yıla kadar bunun imkanını veriyor. Ama genelde bankalar bu süreyi 120 ay olarak sunuyor. Sadece birkaç tane banka 180 aya kadar konut kredisi sunuyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta en uzun seçeneği tercih etmek değildir. Sizin için en uygun maliyet hangisiyse ona yönelerek konut kredisi almak olacaktır. 120 ay ile 180 ay arasında ciddi bir maliyet farkı bulunuyor. Ödemesi sizin için daha uygun olanı bulduktan sonra vade sayısını tercih etmelisiniz. Genelde bankalar en kısa konut kredisini 3 ay olarak sunuyor. Bazılarıyla 6 aydan önce konut kredisi sunmuyor.

Konut Kredisi Sınırları Nelerdir?

Konut kredisi taksit sayısı konusunda emin olduktan sonra bilmeniz gereken bir başka sınırı da vardır. SPK tarafından konut kredileri maksimum 500 bin TL’ye kadar sunulma sınırı bulunuyor.

Bankalar konutlara kredi sunmadan önce evin değerinin belirlenmesini istiyor. Bunun için kredi için başvurulan eve ekspertiz uzmanı gönderiliyor. Uzman tarafından yapılan incelemenin ardından verilecek kredi miktarı belirleniyor.

  • 500 bin TL’ye kadar olan konutlarda %90 kredi,
  • 500 bin TL üzerinde ki konularda %80 Kredi,
  • A sınıfı konutlarda %90’ına kadar kredi
  • B sınıfı konutlarda 500 bin TL’ye kadar %90,
  • B sınıfı konutlarda 500 bin TL’ye kadar %85 kadar kredi sunuluyor.

Ülkemizde ki konut kredileri yakından takip ediliyor ve insanların zorlanmadan ev sahibi olması sağlanması amaçlanıyor. Tabi bu krediye rağmen evin geri kalan kısmını ödemekte zorlanıyorsanız bankalar bunun için size ihtiyaç kredisi imkanı sunuyor. Bu krediye bakarak tercihinizi yapmanız daha kolay oluyor.

Konut kredisinde önemli olan nokta kredi miktarı veya vade sayısı değildir, önemli olan nokta aylık kredi miktarının aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde tercih edilmesi oluyor. Çünkü bunun üzerinde ki bir bedel ödeme de zorluk yaşamanıza ve ileride sorun yaşamanıza neden olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

two × 3 =