Konut Kredisinde Sınır Var mı?

Ev sahibi olmak isteyenler için konut kredisi kullanmak akla gelen ilk alternatif oluyor. Ancak elinde peşin parası olmayıp almak istediği evin tamamını konut kredisi kullanarak almak isteyenler bankalarda bir sorunla karşılaşıyor. Bu sorun herkesin istediği miktarda kredi kullanamaması.

birevim-reklam

Yaşam koşulları ve kişilerin ortalama gelirleri dikkate alındığında BDDK, kişilerin aylık gelirlerinin % 50’sinden daha fazla taksit ödeyemeyeceğini belirtiyor.

Bu durumda bir kişinin en fazla ne kadar konut kredisi çekebileceği de aylık gelirine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu da demek oluyor ki konut kredisi kullanarak taksitle ev almak isteyenler bankanın belirlediği miktara bağlı kalmak zorundalar. Yani diledikleri evi değil bankanın belirlediği tutar oranında bir evi alabilirler.

Kişinin aylık gelirinin ne kadarının kredi taksit ödemeleri için ayırabileceği ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Türkiye’de ise bu oran % 50.

Söz konusu oran dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkeye verdiği kredi notlarıyla da yakından ilişkili. Bir ülkenin kredi notu ne kadar düşük olursa gelirin taksit ödemelerine ayrılabilecek oranı da o denli düşük olacaktır. Bunun sebebi, ilgili ülkede gelirin kısa süre içerisinde ödemelere aktarılması ve tasarruf yapılamamasıdır. Ülkemiz için konuşacak olursak tasarruf en büyük ekonomik problemlerimizden birisidir.

Ancak eğer ben tasarruf yapabilirim diyorsanız ve taksitle ev sahibi olma hayali kuran kişilerdenseniz sizin için tek alternatif konut kredisi kullanmak değil. Tasarrufa dayalı faizsiz sistemlerle peşinatsız taksitle ev sahibi olabilirsiniz. Üstelik faiz ödemeden ve dilediğiniz miktarı bütçenize göre kendiniz belirleyerek. Bu şekilde hem taksit miktarınızı hem almak istediğiniz evin tutarını kendi istediğiniz şekilde planlayabilirsiniz.

birevim-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

fifteen − 6 =