Konut Kredisini Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Bizler bu devirde pek çok şekilde girişim yapmaktayız. Geleceğimize yatırım gerek ise geleceğe dönük yatırımlar hayatımızın hedefi veya odak noktası haline gelmiştir, bu devirde ise rakamlar bu kadar yüksekken çok dikkatli olmak gerekir, neticesinde konut kredisi büyük bir sorumluluğun altına girmekte oluyor. Bu yüzden konut kredisi rakamlarını çok dikkatli şekilde incelemeli ve gerek olumlu gerek ise olumsuz avantajlarını bilmek zorunda olmalıyızdır.

birevim peşinatsız ev

Konut Kredisi Gerçek Bir İhtiyaç mıdır?

Belirtmiş olduğumuz kredileri zengin veya orta halli, ya da kısıtlı gelirli olan herkes zaman içerisinde başvurur. Gerek ihtiyaç gerek konut veya gerekse taşıt için kredi çekilebilir. Bizler tarafından başvurulan kredilerin geri ödemesi genellikle rakamsal olarak 12-36-48 ay geri ödemeli vade ile yapılır. Vatan Kocaeli’den yapılan ve açıklamayı yapan Onur Torunoğlu’nun haberine göre; zaman içerisinde olan kredi kullanımından bir süre sonra, başvurulan krediyi erken kapatıp kapatmama konusunda kararsız kalınabiliyor ve bu kararsızlık ta doğal olabiliyor. Peki, bankaya olan konut kredi borcunu erken kapatmanın avantajı veya dezavantajı nelerdir? Örneğin; Konut Kredi erken kapama konusunda bu işlem yapma gereği duyulduğunda, net bir şekilde ödenen taksit sayısı, kredi güncel ve kullanma tarihindeki sabit veya esnek faiz oranları, ödemenin bitimine kalan taksit sayısı gibi birçok etkenin birlikte değerlendirilmesi mecburi olmaktadır.

Birevim Kredisiz Ev Alma Fırsatı Sunuyor Detaylar İçin Tıklayınız…

Konut Kredisini Erken Kapatmak Ne İşe Yarar?

Konut kredisini erken kapatmak yani; bankaya olan borcunu erken kapatmanın faydaları bulunmakta mıdır? Bu noktada bizlere kesinlikle en önemli faydası, hiç şüphe yok ki bankaya ödenecek olan faiz ödemesinden net bir şekilde kurtulmak. Kredi borcunu erken kapatma talebinde bulunan vatandaşlar, bunu kredi kullandıkları zamandan itibaren çok kısa bir süre sonra yaparsa net bir şekilde avantajlı hale gelecekler. Bankalar çok bariz olarak kredi taksitlerinde ilk zamanlarda faizli kısmı tahsil edecek ve bu tahsilât şeklinde hesaplama yaparlar. Örnek vermek gerekirse; 100 bin TL konut kredisi 60 ay vade ile başvurulan bir kredinin aylık taksit tutarının hemen hemen 2 bin TL olduğu varsayıldığında, bu 2 bin TL taksit miktarının ilk aylarda 1000 TL’sini net bir şekilde faiz, diğer kısmı ise anapara olurken kredinin bitimine doğru olan zamanlarında, bu oran 1700 Türk Lirası anapara 300 TL faiz oranı olarak hesaplanır. Buradaki bankaların net amacı kredileri borçlarının erken kapanmasında zarar etmemelerini doğal olarak sağlamak. Konut Kredi borcu kredinin kullanıldığı ilk aylarda kapatılırsa, net olarak ödenen faiz tutarı açısından yararlı bir durum oluşur.

Çok Dikkatli Hesaplar Bizim Yeni Adım Atmamızı Sağlayabilir

Yukarıda bahsettiğimiz haldeki gibi konut kredisi çekimi durumundaki rakamların avantajlı hale gelmesinden ve bu avantajdan yararlanma durumunda bizlerin erken konut kredisi kapaması ile birlikte yeni adımlar atmamız psikolojik olarak rahatlatacaktır ve hedeflerimize kilitlenmemizi sağlayacaktır.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

15 − 8 =