Konut Kredisinin Avantajları

Herkesin ev sahibi olabilmesine olanak sağlayan Konutta Kredi Fırsatı ile kira öder gibi küçük tutarlarla taksit ödemeleri yapabilirsiniz. Böylelikle hayal ettiğiniz evi satın alabilmek için yıllarca birikim yapmanıza gerek kalmamaktadır. Üstelik taksit tutarları sizin bütçenize göre ayarlandığı için yaşam kalitenizden ödün vermenize de gerek kalmamaktadır. Eğer satın aldığınız taşınmazda yaşamak istemezseniz kiralayarak taksit tutarını kira gelirinizden karşılayabilirsiniz. Ayrıca tüketicilerin ipotekli olsa bile konutlarını satışa çıkarma hakkı mevcuttur. Böylece vazgeçmeniz durumunda herhangi bir zarara uğramadan borcunuzu kapatabilirsiniz. Ancak bazı bankalar evin satış tutarı piyasa değerinin altındaysa satış iznini vermemektedir. Uygulanan bu kural ile aslında sizin de zarara girmeniz önlenmiş olmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Hangi Banka Daha Uygundur?

Almayı düşündüğünüz evi belirledikten sonraki aşama Konut Kredisi Veren Bankalar ile görüşme yapılmasıdır. Bu aşamada baz alınan en önemli durum ise faiz oranlarının karşılaştırılmasıdır. Son dönemlerde çıkan yasaya göre faiz oranlarında düşüş sağlanmıştır ancak yine de finans kurumları arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Ancak bu tür hesaplamaları yaparken bazı hususları da buna eklemeniz gereklidir. Örneğin faiz oranları düşük bile olsa masraf ve harç tutarlarından daha fazla kesinti yapılabilir. Mesela bazı bankalar borcunuz bittiğinde ipoteğin kaldırılması için verilen resmi yazıdan ücret alabilmekte bazıları ise talep etmemektedir. Bankaların talep ettiği her ücretin ayrıntısıyla hesaplanması ve sözleşmenin imzalanmadan önce dikkatle okunması tüketiciler için büyük önem taşımaktadır. İleride herhangi bir sorun yaşanmaması adına hukuki olarak da bir avukattan yardım isteyebilirsiniz.

Kredi Kullanabilmeniz İçin Gerekli Kriterler

Her finans kurumu banka denetleme kuruluna esasen belirli şartların yerine getirilmesiyle birlikte borç kullandırmaktadır. En Uygun Konut Kredisi ile konut sahibi olabilmeniz için öncelikle mutlaka geçmiş dönem borç puanınızın yüksek olması dikkate alınmaktadır. Eğer finansal anlamda geçmişte borcunuz bulunmaktaysa yani idari takip süreciniz mevcutsa başvurunuz olumlu sonuçlanmamaktadır. Ayrıca belirlediğiniz evin ekspertiz raporunun uygun sonuçlanması da önemlidir. Bunlara ek olarak ise gelir durumunuzun belgelenebilmesi, son çalıştınız iş yerinde en az altı aylık sigortanızın olması ve gayrimenkulün tapuda tek bir kişiye ait olması gerekmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × 1 =