Konut Satış Değerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Günümüzde birçok kişi birikimlerini ev alarak yatırım yapmayı düşünmektedir. Her evin fiyatı farklı olmaktadır. Bunun sebebi ise evin özellikleridir. Evlerin değerini birçok etmen belirlemektedir. Konumu, büyüklüğü, merkeze yakınlığı gibi birçok neden bulunmaktadır.

birevim peşinatsız ev

1 – Evin Büyüklüğü

Evin fiyatını belirleyen en temel faktör, evin büyüklüğüdür diyebiliriz. Evin m2’si büyüdükçe evin fiyatı da artmaktadır. Evin büyüklüğü ve oda sayısı fiyatı belirleyen en büyük faktörlerdendir.

2 – Evin Kat Sayısı

Evin kat sayısı arttıkça, büyüklüğü ve oda sayısı artacağı için fiyatı da artacaktır. Kat sayısının fiyat artışına neden olmasının bir sebebi ise, evin daha fazla ışık alacak olmasıdır. Ev seçilirken, gün içerisinde kaç saat güneş aldığına dikkat edilmektedir.

3 – Sosyal Tesisler

Eviniz müstakil veya site içerisinde ise sosyal tesis faktörü rol oynamaktadır. Sosyal tesisler ve ek hizmetler evin değerini arttırmaktadır. Bahçe, havuz, açık veya kapalı otopark, spor alanları gibi olanakların olması evinizin fiyatını katlayacaktır.

4 – Evin Mimarisi

Eviniz iç ve dış tasarım olarak iyi bir görünüme sahip ise daha çok ilgi çekecek ve fiyatı artacaktır. Evin inşaatında kullanılan malzeme ve mimari görüntüsü fiyatı fazlasıyla etkilemektedir.

5 – Evin Yaşı

Her ev yıllar geçtikçe eskir ve yıpranır. Evler yaşlandıkça tamir masrafları artacağı için evin fiyatı düşer. Eski bir müstakil ev veya eski binada bulunan bir dairenin fiyatı, yeni binalara göre daha düşüktür.

6 – Merkeze Yakınlık

Evin, merkeze yakınlığı fiyatı arttıran bir diğer nedendir. Oturduğunuz yerin merkezine yakın ise fiyat normal olarak daha fazla olacaktır. Aynı zamanda iş merkezlerine yakınlıkta fiyatı arttırmaktadır. Bütün olanakların merkezi yerlerde olmasından dolayı merkeze yakın evlerin fiyatı daha yüksektir.

7 – Ulaşım

Evin konumu; metro, mininüs, otobüs, metrobüs ve benzeri gibi ulaşımlara yakın ise fiyatı daha yüksek olacaktır. Ulaşım kolaylığı her evin fiyatını yukarıya taşımaktadır.

8 – Manzara

Herkes evinin manzaralı olmasını istemektedir. Manzarası güzel olan bir evin, fiyatı da yüksek olacaktır. Manzaraya karşı yemek yemek isteyen veya kafa dinleyip huzur bulmak isteyen kişiler, manzarası olan bir evi tercih etmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

4 + 3 =