Konut’a Giden Yol Krediden Geçer

İnsanoğlu tarihi boyunca tabiatın olumsuz şartlarından kendini korumak adına yeri gelmiş başını sokacak bir yapı arayışına girmiş, yeri gelmiş kendine sığınak olacak mekanları kendisi inşa etmiştir. İnsanoğlu sığınmanın ve barınmanın ötesinde yaşamsal faaliyetlerini devam etme adına da bu tür yapıları hayatına dahil etmiştir. Adına konut diyebileceğimiz, bir kimsenin içinde yatıp kalktığı, iş zamanı dışında eğleştiği, genellikle içinde aile olarak oturduğu, sürekli olarak barındığı yapı olarak kullanıldığı gibi hukuki olarak da tüzel kişiliği bulunan bir kuruluşun bulunduğu ve içinde iş gördüğü, yönetildiği yer manasında kullanılabilecek yapıya tarihi boyunca ihtiyaç duymuştur.

birevim peşinatsız ev

İnsanoğlu, bu ihtiyaçlarını karşılama adına tarih içinde çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Konutu inşa etme, çalışarak ücretini biriktirerek satın alma ya da borçlanarak sahip olma gibi…

konut-kredisiAyrıca konut ihtiyacının karşılanması da Anayasa’nın 57. maddesinde ‘Devlet şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde konut ihtiyacını karşılaşacak tedbirleri alır ve ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler. Bu hakların kullanılmasını kanunla düzenlenir’ biçiminde hükme bağlanmıştır. Bu maddeden anlaşılacağı gibi konut edinme, devlet tarafından desteklenen sosyal, ekonomik haklar ve ödevler arasında yer almıştır. Bu çerçevede konut projelerinin yapımı, satımı gibi faaliyetler devlet tarafından kolaylaştırılmış ve teşvik edilmiştir. Bankacılık sektörünün hayatın her alanını hükmettiği bir dönemde insanoğlunun da konut ihtiyacı da yine bu bankacılık sektörünün öncülüğünde insanoğluna kolaylık olarak sunulmaktadır.

Bankalar, devletin ekonomik yapısını da göz önüne alarak, satın alma gücü sınırlı olan ‘orta sınıfa yönelik ‘konut kredisi kampanyaları’ oluşturur. Konut sahibi olmak isteyen kişiler ya da tüzel kişiler, bu kampanyalardan en iyi ve en ucuz konut kredisi seçme yoluna gider.

Ucuz konut kredisi kişilere göre değişkenlik göstermez ancak en iyi konut kredisi kişilerin ya da tüzel kişilerin mali durumlarına ödeme planlarına göre değişiklik arz edebilir. Konut kredisi kampanyaları arasında kabul ve talep gören en iyi konut kredisi, doğrudan satın alma, peşin ödeme yolu ile konut edindirme gücü olmayan kişilere, ipoteğe dayalı uzun vadeli kredi sağlamak ve kira düzeyinde taksitlerle konut bedelini ödetmek sureti ile konut edindirme amaçlı bir sistem olan Mortgage’dir.

Güncel konut kredisi faiz oranlarına baktığımızda da devlet bankalarının kredi faizlerinin yüzde 1’in altına düştüğünü görmekteyiz. Bu da açıkçası bizlere devlet bankaları ile rekabet edemeyen diğer bankaların da mortgage ve konut kredisi faizlerini düşüreceğini göstermektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

3 × two =