Kooperatif Ev Alınır Mı?

Kooperatif evler bilhassa geçmiş zamanda hukukçular tarafından tepeden tırnağa incelenmiş, birçok davaya konu olmuş bir ev sahibi olma yoludur. Bu durumun hukukçuları fazlası ile yormasının sebebi daire satın almak için kooperatif modelini tercih edenler bir daire sahibi olmak ciddi bir iştir ve yasal yaptırımları bulunmaktadır. Gelir düzeyi düşük vatandaşlar için kazançlı bir fırsat olabildiği gibi, tam olarak anlaşılmayan, araştırılmayan projeler sıkıntılı olabilmektedir. Bu durumlar bir arada değerlendirildiğinde Kooperatif Ev Alınır mı? Sorusuna cevap durumuna göre değişebilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Kooperatif Üyesi Olmak İle Kooperatiften Daire Satın Almak Aynı Şey  midir?

Üye olmak genel olarak gelir getirmesi beklenirken gider çıkarın bir yoldur. Fakat gerekli araştırmalar yapılması halinde diğer kazançlı yollardan pek de farklı değildir. Bu anlamı ile direk satın almak biraz daha az riskli bir durum olarak bilinmektedir. Fakat araştırmanın düzgün yapılması durumunda üye olunmasında farklı fırsatlar olabilmektedir.

Kimler Kooperatif Ortağı Olabilirler?

 • Gönüllü ve serbest giriş hakkı
 • Ortaklar Arasında Demokratik Yönetim
 • Ortağın Ekonomik Katılım Zorunluluğu
 • Özerlik ve Bağımsızlık Durumu
 • Eğitim, Öğretim ve Bilgilendirme Zorunluluğu
 • Kooperatifler Arası İş Birliği
 • Üyelerin Toplumsal Sorumluluk Bilinci

Bulunularak oluşturulan, tek başına yapılması mümkün olmayıp dayanışma gerektiren, son derece verimli, bazı durumlarda sıkıntılı bir ortaklıktır.

Kooperatif Ev Alınır mı?Sorusuna olumlu açıdan bakıldığında verilecek yanıt evettir. Bu anlamda diğer ev sahibi olma yöntemlerinden farksız olarak aynı şekilde konut sahibi olunur.

Bir Kooperatiften Ayrılmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bir kooperatiften ayrılmak için en az 6 ay öncesinden yazılı olarak firmaya başvuru yapılmalıdır. Bunun sebebi bizim ayrılığımızın ardından işlerin aksamadan devam edebilmesidir.

Kooperatif Daire Satın Almak Mantıklı Bir Yatırım mıdır?

Su yatırım tarzında belalı bir firma ile çalışılmadığı takdirde çok kazançlı bir yatırımdır. Fakat sıkıntılı bir firma ile çalışılması durumun da hayatımızın en kötü tecrübelerinden birisini yaşayacağımız kesindir. Bu açıdan yatırım yapılacak firmanın çok iyi araştırılarak bu işe girilmesi esas teşkil etmektedir. Bu konuya dikkat edilmesi durumunda bir sıkıntı yaşanmaz.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Hasan Güneş Reply

  Kooperatifler bence hala güvenilir. Herhangi bir inşaat şirketiyle anlaşmaktansa kooperatif yoluyla daha güvenilir bir biçimde ev sahibi olabilirsiniz.

 2. Özlem Ünal Reply

  Büyüklerimiz hep kooperatiften ev alıyorlarmış ve bu alışkanlığı bizde sürdürüyoruz, abimde kooperatiften aldı ve çok memnun ve uyguna aldı açıkçası

 3. Gökhan Yıldız Reply

  Projeden ev almakla kooperatiften ev almak bence aynı riskleri taşıyor ama ben olsam projeden alırdım 🙂

 4. Yeşim Güler Reply

  Kooperatiften ev almak mantıklı ama şu sıralar pandemi sebebiyle kooperatifler işlem yapıyor mu bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

eleven − 2 =