KOSGEB Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Her insan bir noktada kendi işini kurma fikrine sahip olmuştur. Ancak birçok insan da maddi yetersizlikten dolayı o işi çok iyi yapacağını bilmesine rağmen o fikirden çok hızlı bir şekilde vazgeçmek zorunda kalmıştır.

birevim peşinatsız ev

İş kurma fikrini hayata geçirmek, esnaf olabilmek için veya mevcut olan işinin büyütmek için kullanılabilecek krediler mevcuttur. Bu kredilerden birisi de KOSGEB tarafından sağlanan kredidir. Tabi bunu alabilmek için öncelikle kanunda yazanları sağlamanız gerekiyor. Daha sonra doğru şekilde başvuru yapmanız sizden isteniyor. Belirlenen kredi tutarı hesaplanacak ve işiniz için size verilen kredi onaylanacaktır.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB kredisine başvurmadan önce bunun ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı açılımıdır. Bu kurumun amacı küçük ve orta ölçekli arasında kabul edilen işlemlere iş yerini açmak, geliştirmek amacıyla faizsiz kredi vermektedir. Bu kurum Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çatısı altında hizmet vermektedir.

Bu kurum 1990 yılında yayınlanan 3624 sayılı kanun kapsamında faaliyete geçmiştir. Ülkemiz ekonomisinde önemli bir yeri olan bu kurumlara hem maddi hem de eğitim alanında destek vermesi amaçlanmıştır. Bu kurum ismini en çok sağladığı düşük faizli veya faizsiz krediler ile duyurmuştur. Tabi bunu alabilmek için başvuruyu doğru yapmak ve başvuru şartlarını sağlamak gerekmektedir.

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurulur?

Kurumun ilk amacı her zaman yeni işletmelerin açılmasını ve bunların büyümesini desteklemek olmuştur. Bu amaçla özel kurslar düzenlenmekte ve daha sonra kursları tamamlayan kişilerin başvurularını yapması istenmektedir.

Başvuru yapmak için ilk olarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” başvurusunu yapmalı ve 32 saat süren kursu tamamlamalısınız. Bunun ardından KOSGEB veri tabanına kayıt olmalısınız. Kursta bunlar size anlatılacaktır. Başvuru yaparken sizden Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu ve Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı Formunu doldurmanız istenir.

Doldurulan belgeler KOSGEB’e sunulur. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra size 50 bin TL’ye kadar hibe, 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Bu başvuruda kadınlarda %90, erkeklerde %70’e veren seviyelerde destek sağlanmaktadır.

KOSGEB Başvuru Şartları

KOSGEB tarafından sunulan bu hibe ve kredi desteğine başvuru yapmak isteyenlerin öncelikle sağlaması gereken önemli şartlar bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşından büyük olmak ilk şarttır.

KOSGEB tarafından yıl içerisinde düzenlenen Uygulamalı Girişimci Eğitimini tamamlamalı ve sertifikanızı almanız gerekiyor. Bunun yanında ayrıca üniversite içerisinde yapılan genç girişimci geliştirme programına katılanlarda başvuru yapabilmektedir. Ayrıca belgeyi aldıktan sonra İŞGEM çatısı altında 1 yıl dolmadan iş yeri açmış olanlar KOSGEB desteklerinden yararlanabilmektedir.

KOSGEB kredisinden hiç harcama yapmadan yararlanmak mümkün olduğu gibi harcamalarını kendiniz yaptıktan sonra başvuru yapmakta mümkündür. Genç girişimcileri desteklemek konusunda önemli bir destek sağlamaktadır.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

one × one =