Kredi Erken Kapama Ara Ödeme Hesaplama

İhtiyacımız olduğunda bankalardan hepimiz mutlaka kredi kullanmışızdır. İhtiyaç, araba veya ev kredisi adı altında sunulan bu kredileri kullanarak almak istediklerimizi kolayca almış, daha sonra üzerine eklenen faiz oranıyla rahatça geri ödemesini yapmışızdır.

birevim peşinatsız ev

Daha sonra aldığımız bu krediyi hızlıca ödeme için erken kapama veya ara ödeme yapma fırsatlarından yararlanmakta mümkündür. Tabi bu işlemlerin yapılması halinde hesaplamanın tekrar yapılması gerekiyor. Borcunuzun bitmesine daha 15 ay varken erken kapattığınızda veya ara ödeme yaparken borç miktarını düşürdüğünüzde baştan bir hesaplama yapılması gerekiyor.

Kredi Erken Kapama Hesaplaması

Krediyi erkenden kapatmadan önce bilinmesi gereken detaylar vardır. Konut kredisi alanlar erkek kapama yapmak istediklerinde belirli bir ceza ödemek zorundadır. Bunun dışında olan kredilerin hiçbiri için erken ödeme zorunlu değildir. Yapılacak bu hesaplama size birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Tabi bunu yapmadan önce hesaplamanızı yapmanız gerekiyor. Bu sayede kar-zarar durumunu da görebileceksiniz.

Öncelikle krediyi aldığınız bankaya giderek veya uygulama üzerinden kredinin tamamını kapama seçeneğine tıklamalısınız. Yapılacak bu erken kapatma işleminde uygulanacak indirim oranını görebileceksiniz. Bu oran vade süresi, aylık ödeme miktarı ve toplam miktara göre farklılık gösterebilir. Ayrıca bu ödemede ne kadar kar edeceğinizi ve aslında ödemezseniz ne kadar daha fark ödeyebileceğinizi de göreceksiniz.

Kredi Ara Ödeme Hesaplaması

Çekmiş olduğunu ihtiyaç, konut ve ev kredileri erken kapatabilecek miktarda paranız olmayabilir. Ancak isterseniz ara ödeme yaparak borç miktarınızı düşürmeniz de mümkündür. Tabi bunu yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonra vadeyi düşürme işlemi yapabilir ya da aynı vadede ödeme yapabilirsiniz. Bunları yaparken elde edeceğiniz kar hesaplamanıza sahip olabilirsiniz.

Mevzuat gereği banka ara ödeme işlemini kabul etmek zorundadır. Bunu kabul etseler dahi vade süresini düşürme veya arttırma hakkı bankada bulunmaktadır. Siz bunu talep etseniz dahi banka istemediği sürece bu konuda bir değişiklik yapmama hakkına sahiptir. Kapatma ve erken ödeme işlemi yaparken vade gününü tercih etmeniz büyük önem taşımaktadır. Çünkü arada oluşacak gün için hesaplama işlemi faiz ücretini de hesaba dahil etmektedir.

Kalan Anapara Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Krediyi kullandıktan sonra belirli bir süre sonra nakit ihtiyacınızı karşılamayı başardınız. Uzun bir süre boyunca almış olduğunuz bu vadeden kurtulmak için ara ödeme veya erken kapatma yapmanız da mümkündür. Tabi bunu yaparken kalan ana para hesaplama işlemi de mutlaka yapılmalıdır.

Aylık taksit miktarı aynı olsa da ilk ay ödenen ana para ile son ödenecek ara para arasında ciddi fark vardır. Bu durum faiz ve vergiler içinde geçerlidir. İlk aylarda faiz miktarı yüksek alınırken, ana para miktarı az alınmaktadır. Bu tarafınıza verilen ödeme planı üzerinde detaylı bir şekilde görülmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

sixteen + 4 =