Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartı faiz oranları kredi kartları ödemelerinin gecikmesi halinde ortaya çıkmaktadır.   Kredi kartlarına uygulanacak olan en yüksek faiz oranı Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Bu işlem 3 ayda bir olarak gerçekleşmektedir.  Alışverişler ve nakdi çekim olarak kredi kartlarında uygulanan faiz oranları bulunmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Kredi kartı ödemeleri zamanında yapılmalıdır. Bu ödemeler zamanında yapılmadığı takdirde bankalar tarafından belirli faiz oranları ile geri alınmaktadır.  Kredi kartı faiz hesaplamaları belirli oranlar ile mevcut dönem borcu üzerinden yapılmaktadır. Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizleri uygulanmaktadır.  Kalanlar için ise kalan dönem akdi faizi uygulanmaktadır.  Bu faizler ile Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir.

Kredi Kartında Faizin Üzerine Faiz Olur mu?

Kredilerin ya da kredi kartı ödemelerinin geç yapılması halinde belirli faiz işletilmektedir. Bu faiz ancak anapara üzerinden işlenmektedir. Yani faiz, ödenmeyen anapara üzerine gelmektedir. Faiz üzerine yeniden faiz binme gibi bir durum geçerli değildir.  Bu konuda kanunda dahi madde olarak geçmektedir. Kanunda geçerli olan birleşik faiz uygulanamaz ibaresi faiz üzerine faiz uygulanamaz anlamına gelmektedir.  Bankalar hangi koşulda ve hangi şekilde olursa olsun herhangi bir sebepten dolayı faiz üzerine faiz uygulamamaktadır.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı gecikme faizi belirli sıra ile hesaplanmaktadır.

  1. Kredi kartı faiz oranları hesaplanırken öncelikle bilgi girişi yapmanız gerekmektedir. Bu bilgiler genelde kredi kartı borcunun tamamı e asgari tutar gibi genel bilgilerdir. Yapılan bilgi girişinden sonra asgari ödeme tutarı belirlenmektedir.
  2. Asgari borç hesaplaması yapıldıktan sonra, eğer ortada ödenen bir tutar varsa bu tutar değerden çıkartılmaktadır.
  3. Ödeme yapılan tutar asgari ödeme tutarını kapatmıyorsa yani asgari ödeme tutarının altında kalıyorsa asgari tutarın ödenmeyen kısmı için faiz uygulanmaktadır. Bu tutara yüzde 2,40 oranında bir faiz uygulanmaktadır.
  4. Asgari tutar için ayrı geriye kalan borç kısmı için ayrı faiz uygulanmaktadır. Asgari tutarın gerisinde kalan kısım için ise akdi faiz uygulanmaktadır. Bu faiz oranı ise yüzde 2 olarak belirlenmiştir.
  5. Sonraki adımlarda ise toplama işlemleri başlamaktadır. 3 e 4. Adımlarda hesaplanan tutar toplanır. 30 gün içerisinde ödenmesi gereken toplam tutara faiz tutarı bulunmaktadır.
  6. Son olarak ise faiz işleminden dolayı faiz üzerine vergiler de koyulmaktadır. Daha sonra dönem borcu ve toplam faiz ödemesi yapılmaktadır.

Yapılan tüm bu işlemlerden sonra ortaya kredi kartı dönem borcunuz çıkacaktır.  Bu hesaplamalar yapılırken kredi kartı faiz oranları için bazı konular da göz önünde bulundurulmalıdır.  Hesaplama tablosu ile yapılan hesaplamaların 30 gün üzerinden yapıldığı unutulmamalıdır.  Eğer yapılacak olan hesaplama 30 gün öncesi için geçerli ise ortaya çıkan miktara günlük gecikme tutarının da eklenmesi gerekmektedir. Bu miktar ödeme yapılan güne göre değişiklik göstermektedir. Yapılacak olan ödeme miktarı gerekli olan gününden 10 gün sonra yapıldıysa miktar yani gecikme tutarı değişmektedir. 20 gün sonrasında yapılan ödemelerde ise günlük tutar 20 ile çarpılacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Bankalar ile yapılan hemen hemen her işlem için kredi notu önemlidir. Kredi notu konusunda yapılacak olan ödemeler belirleyici olarak karşımıza çıkmaktadır.  Kredi kartının sadece asgari ödemesi olan kısmı için yapılan ödemeler kredi notunu etkilememektedir. Kredi notu için yapılacak olan ödemelerin bildirilmesi gerekmektedir. Oysa kredi kartı için yapılacak olan ödemelerde herhangi bir bildirim gerçekleşmemektedir. Bu durumda da kredi notunda herhangi bir değişiklik meydana gelmemektedir.  Fakat doğrudan kredi notunu etkilemeyen bu durum asgari ödemenin sürekli aynı şekilde ödenmesi halinde değişiklik göstermektedir.

Kredi kartı faiz oranları için kredi notu da önemli bir etkendir. Kredi kartına olan asgari borç sürekli aynı şekilde ödenirse kişinin bankaya olan borcunda artış olacaktır. Bu durumda da borç artışı meydana gelecek ve kredi notu az da olsa olumsuz yönde etkilenecektir. Kredi kartı faiz oranları pek çok faiz oranından oldukça yüksektir. Bu bakımdan kredi kartına olan borçlar dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

İhtiyaç Kredisi İle Borç Ödeme

Kredi kartı için yapılan faiz oranları yüksek seviyede yer almaktadır. Bu bakımdan kredi kartına borcunu ödemekte zorlananlar kredi kullanarak borçlarını kapatmaktadır. Genelde kredi kartı borçları ihtiyaç kredisi çekerek kapatılmaktadır. Hali hazırda kredi kartına borcu bulunan birisi bu borcunu ödeyemediği takdirde borcuna pek çok farklı başlıkta faiz gelecektir. Kredi kartına olan borcunu ödeyemeyen biri için

  • Günlük gecikme faizi
  • Asgari ödeme faizi
  • Akdi faiz oranları

Gibi farklı başlıklar ile faiz ödenmektedir. Bu faizler düşünüldüğünde ve toplam borca göre hesaplama yapıldığında ortaya ciddi bir faiz oranı çıkmaktadır. İhtiyaç kredisinde ise faiz oranı kredi kartı faiz oranına göre daha düşük seviyede kalmaktadır. Kredi kartı borcu bulunan kişiler bankalar ile görüşerek sadece kredi kartı borcu kapatmak için bile kredi kullanmaktadır. Böyle durumlarda bankalar ödeme yapamayan kişilere yardımcı olmaktadır.

Kredi Kartı Faiz Oranları

Devlet bankaları ya da özel bankalara göre kredi kartı faiz oranları değişiklik göstermektedir. Devlet bankaları özel bankalar ile kıyaslandığında daha düşük seviyede faiz oranı belirlemektedir. Fakat bu bankalar için yapılacak olan başvurularda aranan şartlar oldukça fazladır. İstenen belgeler de kredi kullanmak isteyen kişiler için fazlalık göstermektedir. Bu bakımdan pek çok kişi kredi kullanmak için ya da kredi kartı borcu kapatmak için özel bankalara başvuruda bulunmaktadır. Özel bankalara yapılan başvuru sonrasında ise kısa sürede kredi kartı borcu kapatmak üzere işlem yapılmaktadır e-ödeme yapılmaktadır.

Özel bankalarda ya da kamu bankalarında kredi kartı borcu kapatmak için yapılan işlemler dikkatle takip edilmelidir. Kredi kartı borcu kapatmak için yapılacak olan işlemlerde genelde ihtiyaç kredisi kullanma ilk sırada yer almaktadır. Kredi kullanmak için yapılan başvuruda kredi kartı borcu ödeme işlemi özellikle belirtilmektedir. Bu işlem sonrasında ise kullanılan kredi otomatik olarak kredi kartı borcuna yapılmaktadır. Kredi kartı faiz oranları belirlenirken yapılacak olan hesaplamalar ile gerek ihtiyaç kredisi gerek diğer krediler iyi bir hesaplama ile son bulacaktır.

Kredi kartı faiz oranları hesaplama işlemleri genelde internet üzerinden yapılmaktadır. Kredi kartı borcu hesaplama için öncelikle belirli bilgilerin hesaplama araçlarına girilmesi gerekmektedir. Yapılan hesaplamalar içinde günlük faiz oranları, asgari ödeme miktarları ve yapılacak olan ödemeler sonrasında ortaya çıkan faiz oranları dikkatle takip edilmelidir.

Kredi kartı faiz oranları belirlemede bankaların olduğu gibi banka şubelerinin de etkisi fazladır. Az çalışan bankalar ya da aylık hedefini gerçekleştiremeyen bankalar daha düşük faiz oranları ile karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan daha düşük seviyede faiz oranları ile karşılaşmak isteyenler farklı 7 ya da 8 kadar şube ile görüşmelidir. Bu aşamada şubeler ile yapılacak olan yüz yüze görüşmeler de faiz oranlarına etkide bulunmaktadır. Kredi kartı borcu bulunanlar bu borçlarını en kısa sürede ödemelidir ve ödeme sonunda kontrollü bir kullanım yapmalıdır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

one × one =