Kredi Kullanım Süreci

Tüketicilerin ve finans sağlayan firmaların ileride herhangi bir sorun yaşamaması için sözleşmede her detay düşünülmüş ve resmi olarak belirlenmiştir. Konutta Kredi Fırsatı ile istediğiniz evi hemen satın alabilmek için bazı aşamaların tamamlanmış olması gerekmektedir. Öncelikle satın almayı düşündüğünüz evin ön araştırmasını yapabilirsiniz. Tapu fotokopisi ile belediyelere giderek hisse durumunu netleştirdikten sonra bankaya başvurmanız daha uygun olacaktır. Müşteri temsilcisi tapu fotokopisi, başvuru formu, gelir belgeniz ve kimliğinizle talebinizi değerlendirmeye alacaktır. Kredi notunuzda herhangi bir olumsuzluk söz konusu değilse sizi anlaşmalı olduğu ekspertize yönlendirecektir. Ertesi gün ekspertiz belirlenen adrese giderek evin fiziki durumunu, lokasyonu gibi araştırmaları tamamlayarak rapor oluşturmaktadır. Bu raporun da uygun olması halinde aynı gün sözleşmeye imzalar atılmakta ve çekilen tutar karşı tarafın hesabına aktarılmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Konut Kredisi Veren Bankalar belirlenen sigortaları da yaparak hem kurumu, hem de tüketicileri koruma altına almaktadır. Ülkemizde deprem olasılığının bulunmasıyla birlikte deprem ve konut sigortası zorunludur. Ancak en çok tartışılan konu ise borç verilen kişiye yapılan hayat sigortasıdır. Borç kanunlarına göre zorunlu durumdan çıkartılmış ve isteğe bağlı olarak yapılması kararı verilmiştir. Bu duruma rağmen bazı bankalar krediye uygunluk verilmesi için bu durumu şart koşmaktadır. Ancak genel bir değerlendirme yapıldığında bu prosedürün uygulanması tüketicilerin yararına olduğu kanısına varılmaktadır. Kişilerin hayatlarını kaybetmesi durumunda tüm borç sigorta kapsamındaysa şirket tarafından kapatılmaktadır ancak yapılmamışsa kalan borç varisler üzerinden tahsil edilmektedir. Eğer ailenizi mağdur etmek istemiyorsanız poliçeyi kabul etmeniz gereklidir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Özellikle doksanlı yıllarda yaşanan büyük depremin etkisiyle başlayan kentsel dönüşüm projeleri için bankalar tüketicilere bu kapsamda kredi desteği sağlamaktadır. Uygun Konut Kredisi avantajından yararlanmak isteyenler öncelikle belediyelere başvuru yaparak, riskli yapı tespit raporunu almaları gerekmektedir. Eğer çıkan sonuçta eviniz riskli bulunmaktaysa kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca devlet konut sahiplerine ister düşük faiz imkanı isterse de en fazla on sekiz ay olmak koşuluyla her ay 600 TL kira yardımında bulunmaktadır. Aynı yerde yeni bir eviniz olsun isterseniz bu kredi türünden faydalanabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

4 × two =