Kredi Onay Süreci Nasıl İşliyor?

Çeşitli maddi ihtiyaçlarınızı karşılamak için gerekli belgelerinizi topladınız ve sizin için en uygun bankaya karar verip kredi başvurusunda bulundunuz. Şimdi sırada ise kredi onay süreci var. Kredinizin onaylanıp onaylanmaması bu andan sonra bankanın inisiyatifindedir. Peki, bu onay süreci nasıl ilerliyor, ne kadar sürüyor?

birevim peşinatsız ev

Kredi Onay Süreci Ne Kadar Sürer?

Acil paraya ihtiyacı olduğundan dolayı çareyi krediye başvurmakta bulan müşteriler için kredinin onaylanması için ne kadar beklenmesi gerektiği önemli bir nokta. Baştan söylemek gerekirse bankanın yapması gereken belirli prosedürlerden dolayı bu süreç bir anda olup bitmez. Özellikle evrak işlerinden dolayı kredi onay süreleri uzayabilir.

Kredi başvuruları bu onay süreci içersinde incelenir ve belirli aşamalardan geçirilerek sonuçlanır. İncelemelerden sonra size olumlu ya da olumsuz mutlaka bir geri dönüş yapılır. Siz evraklarınızı eksiksiz olarak bankaya ilettiğinizde size geri dönüş yapmaları genelde 2 iş günü sürse de bu süre uzayıp kısalabilir. (1 ile 5 gün arasında değişiklik gösterir.) Bu noktada başvuru süresinin kısa sürebilmesi için kredi notunuzun yüksek olması durumunda süreç hemen sonuçlanacaktır.

Değinilmesi gereken bir başka nokta ise mobil şubeden ya da banka şubesinden yapılan kredilerin onaylanma süreçleri de farklı işlemektedir. Mobil şubeden yapılan başvurular daha kısa sürede sonuçlanabilmektedirler.

Banka Şubelerinden Yapılan Başvurularda Onay Süreci Nasıl İşler?

Banka şubelerine giderek bizzat yaptığınız başvurularda sürece daha fazla tanık olabiliyorsunuz. Yani kredi başvurusu için başvuru yaptığınız zaman evrakları doldurmanız ya da T.C. kimlik numaranızı vermeniz durumunda bankadaki görevli size kredi çıkıp çıkmayacağını size söyleme şansına sahip. Telefon başında bankadan gelecek olan mesajı beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Kredi notunuza bakılarak bazen hemen krediniz size verilebiliyor ve anında banka hesabınıza demeniz yapılıyor. Ancak kredi notunuz yeterli değilse bu sefer başvurunuz genel merkeze göndererek onay sürecine başvurunuz sokuyor. Durum böyle olunca da süreç biraz daha uzayabilir.

Online Başvurularda Onay Süreci Nasıl İşler?

Siz başvurunuzu çevrimiçi yollardan yani SMS ya da mobil bankacılık aracığıyla yaptıysanız bankanın sistemi otomatik olarak sizin bilgilerinize ulaşıyor ve Kredi Kayıt Bürosu notunuza ulaşıyor. Puanınız uygunsa sizin gelir düzeyinize uygun olan ve ödeyebileceğiniz krediler arasında hesaplama yapılıyor. Hesaplamalar sonucunda sizler için uygun olan krediler onay sürecine giriyor.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken husus ise krediniz onaylandığında bunun bir ön onay mı yoksa onay mı olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Eğer bir ön onay ise bankaya müracaat etmeniz gerekir ve asıl onay süreci başlanır. Bankaya tekrar müracaat etmenizin istenmesindeki asıl amaç ise gerekli belgelerin tamamlanmasıdır. Bu sistem bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Gerekli belgeleri de teslim ettikten sonra onay süreci asıl bu aşamadan sonra ortay çıkar. Yaptığınız başvuru bankanın başvuru operasyon birimine sonra da genel merkeze iletilir ve başvurunuz değerlendirilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için genel merkezin başvurunuza onay vermesi gerekmektedir. Bu soruşturmalar sonucunda net sonuç size bildirilecektir.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Bazı tip kredi tiplerinde başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmeye ön onay denir.Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı bu aşamadan sonra size bildirilir. Bu aşamada eğer başvurunuz onaylanmışsa ikinci adımda gerekli belgelerle birlikte bankaya gitmeniz gerekir.

Kredi ön onayı yukarda da söylediğimiz gibi internet ya da telefon aracılığıyla yani çevrimiçi yapılan başvurular için kullanılan bir sistemdir. Kredi Kayıt Bürosunda adınıza tutulan kayıt incelenir. Kredi Kayıt Bürosu daha önceki kredilerdeki ödeme düzeninizi, şimdiki ve geçmişteki borçlarınızı, gelir durumunuz, varsa ek gelirlerinizi, hesabınızdaki para giriş çıkışları gibi bilgileri kayıt altında tutar. Tüm bu bilgilerde kredi notunuzu oluşturur. Ön kayıt sürecinde kredi notunuz incelenir ve yanıt olumlu ise en yakın banka şubesine ulaşmanız için mesaj gönderilir.

Kredi notu 1-1900 arasında hesaplanır ve genel olarak bankalar için 1000 üzerindeki puanlar için ön onay çıkar.

Ön onay çıktıktan sonraki basamaklar:

  1. En yakın banka şubesine ulaşıp sizden istenilen evrakları tamamlamanız ve gerekli formları doldurmanız gerekir. İstenilen evraklar çalışma durumunuz göre değişiklik gösterilir. Bunlar:
  • Özel Sektör Çalışanı İçin: Nüfus cüzdanı, maaş bordrosu, SGK dökümü, ikamet belgesi ve iş yeri imza sirküsü ortak gerekenlerdir ayrıca kişinin varsa ek gelir belgesi gereklidir. Bunların dışında taşıt kredisine başvuranlar için taşıt ruhsatı ya da faturası, konut kredisine başvuranlar için konut tapu fotokopisi gerekmektedir.
  • Kamu Çalışanı İçin: Nüfus cüzdanı, maaş bordrosu ve ikamet belgesi ortak gerekenlerdir ayrıca kişinin varsa ek gelir belgesi gereklidir. Bunların dışında taşıt kredisine başvuranlar için taşıt ruhsatı ya da faturası, konut kredisine başvuranlar için konut tapu fotokopisi gerekmektedir.
  • Emekliler İçin: Nüfus cüzdanı, emekli aylık dökümü ve ikamet belgesi ortak gerekenlerdir ayrıca kişinin varsa ek gelir belgesi gereklidir. Bunların dışında taşıt kredisine başvuranlar için taşıt ruhsatı ya da faturası, konut kredisine başvuranlar için konut tapu fotokopisi gerekmektedir.
  • Vergi Levhalılar İçin: Nüfus cüzdanı, güncel vergi levhası, imza sirküsü, oda kayır belgesi, bilanço ile gelir tablosu ve ticaret sicil gazetesi ortak gerekenlerdir ayrıca kişinin varsa ek gelir belgesi gereklidir. Bunların dışında taşıt kredisine başvuranlar için taşıt ruhsatı ya da faturası, konut kredisine başvuranlar için konut tapu fotokopisi gerekmektedir.

Yukarda belirtilen belgeler genel olarak bankaların kredi başvurularında talep ettikleri ortak belgelerdir. Ancak kredi başvurusunda bulunan kişinin çalıştığı kurum, geliri, kredi notu ve başvurulan bankaya göre istenilen belgeler değişebilir ya da bazı belgeler istenmeyebilir. Bazı bankalar gelir belgesi olmaksızın da kredi başvurusu alırlar.

  1. Bankanın sizden istediği evrakları da verdikten sonra evraklarınız genel merkeze iletilir ve burada incelenir. İnceleme yapılan alanlardan en önemlisi daha önceki borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğinizdir. Eğer daha önce ödemelerde aksaklık yapmadıysanız krediniz büyük ihtimalle onaylanır. Bakılan bir başka unsur ise gelir düzeyinizdir. Eğer gelir düzeyiniz banka yetkilisi tarafından uygun görülürse krediniz onaylanır.

Kredi başvurusundan sonra sizi işte böyle bir onay süreci bekliyor. Yazımızdan da anlaşılacağı üzere onay sürecinde en çok dikkat edilen husus kredi notunuzdur. Eğer kredi çekmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu kontrol etmeli ve gerekirse yükseltmelisiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × 1 =