Kütük Ev (Ahşap) Modelleri ve Fiyatları

Günümüzde insanların farklı ev tercihleri bulunmaktadır. Modern yaşamın getirilerinden biri olarak görülen çok katlı apartmanlar ya da plazalar son yıllarda giderek popüler hale gelmektedir. Bunun yanı sıra müstakil evler ya da villalar da bireylerin bütçelerine göre tercih ettikleri evler arasında bulunmaktadır. Geçmişten bu yana kişilerin favorileri olan ev tipleri de yok değildir. Kütük evler hemen herkes tarafından beğenilen ve kendine has bir tarzı olduğu kabul edilen ev tiplerinin başında bulunmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Kütük Ev Nedir?

İnşa edilen binaların yapı malzemeleri, binaların isim almasında etkin olan nedenlerden biridir. Bundan ötürü “Kütük ev nedir?” gibi bir soru için, yapı malzemelerini kütüklerin oluşturduğu evleri şeklinde bir cevap verilmesi mümkündür. Ancak her ağaç tipinden kütük ev yapılamamaktadır. Bunun için çevre koşullarına uygun ve uzun süre dayanıklı olduğu bilinen ağaçlar tercih edilmektedir. Örneğin sakız çamları ev yapımı için uygun bulunmamaktadır. Çünkü sakız çamı yapısı gereği yapışkan bir malzemeye sahiptir.

Kütük evler sadece ülkemizde popüler olan ev modelleri arasında yer almamaktadır. Yurtdışında da bu tip evlere oldukça sık şekilde rastlanmaktadır. Özellikle dağ evleri ya da müstakil olarak inşa edilen evlerde yapı malzemesi için kütük seçilmektedir. Kütükler hemen her iklim tipine ayak uydurabilmektedir. Üstelik evlerin dış görünümleri de oldukça hoş bir havaya sahip olmaktadır.

Kütük Ev Modelleri

Yakın geçmişe kadar kütük evler tek bir tipten oluşmaktaydı. Üstelik evlerin genellikle küçük metrekarelere inşa edildiği de bilinen gerçeklerden biridir. Ancak artık günümüz mimarisi kütük ev modelleri açısından oldukça geniş alternatifler bulundurmaktadır. İstenen büyüklükte inşa edilebilen evlerde en önemli özellikler çatıların farklı şekillerinden ileri gelmektedir.

Kütük ev modellerinin çatıları genellikle büyük tutulmaktadır. Pek çok evde A şeklinde yapılan çatılar, evlerin cam kısımlarına kadar indirilebilmektedir. Böylece evlerin görünümleri inşa malzemesine uyum sağlayabilmektedir. Yine de ev inşalarından önde müşterileri ile görüşen mimarlar farklı tasarımlara imza atabilmektedir. Bunun için müşteri istek ve ihtiyaçları yapılan toplantılarla şekillendirilmektedir.

Kütük Ev Fiyatları

Ahşap evlerin beton evlere göre pek çok farklı artısı bulunmaktadır. Öncelikle ahşap yaşayan bir üründür. Bundan dolayı insanların psikolojilerini de olumlu olarak etkilemektedir. Üstelik insanlar kütük evlerde daha rahat soluyarak sağlıklı bir oksijen elde edebilmektedir. Ayrıca kütük evler, insanlara fiyatları ile de çeşitli artılar sunmaktadır.

 • KÜTÜK EV 45 M2: 132.000,00₺
 • KÜTÜK EV 63 M2: 189.000,00₺
 • AHŞAP EV 28 M2: 67.400,00₺
 • KÜTÜK EV 89.4 M2: 263.000,00₺
 • KÜTÜK EV 24 M2: 62.400,00₺
 • KÜTÜK EV 24 M2: 62.400,00₺
 • AHŞAP EV VİLLA: 339.000,00₺
 • AHŞAP EV 60 M2: 159.000,00₺
 • KÜTÜK EV MODELLERİ 84 M2: 248.000,00₺

Kütük ev fiyatları için net rakamlar söylemek mümkün değildir. Çünkü evin inşa edileceği alanın büyüklüğü ya da ev tipi rakamların değişim göstermesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra evlerde kullanılan ağaç türleri de fiyatların belirlenmesinde etkindir. Ancak kütük evler ortalama olarak yüz seneye kadar dayanmaktadır. Bundan dolayı evlere ödenecek olan rakamlar ömürleri ile kıyaslandığında bir hayli makul kalmaktadır.

birevim
Paylaş

9 Comments

 1. Sami Bulut Reply

  Kütük evler gerçekten çok ilgimi çekiyor ama acaba teslimatı ve projelendirmesi nasıl yapılıyor bununla ilgili bir video var mı acaba?

 2. Yılmaz Korkmaz Reply

  Normal ev fiyatlarına bakınca, kütük ev fiyatları daha makul geliyor insana. Ben doğayla iç içe olmayı seven birisiyim, bu yüzden bu ahşap evlerin hayali bile olumlu etkiliyor beni

 3. Osman Gül Reply

  Kütük evlere son zamanlarda çok ilgi var, ben 5 sene önce 100.000 TL’ye kütük ev yaptırmıştım köyüme 2+1 🙂

 4. Sezen Ünal Reply

  Kütük evlere ilgi çok arttı son zamanlarda. Bende geçen sene krediyle bir ahşap ev yaptırdım, ancak ayda 1 kere gidip kafa dinleme fırsatım olabiliyor.

 5. Murat Kurt Reply

  Kütük evlerin ilaçlanmasıyla ilgili bir bilgi var mı? Ağaç yapıları daha çok haşere çeker derler bu tarz yapılarda bunu nasıl engelliyorlar?

 6. İrem Özdemir Reply

  Bizde eşimle memleketimizdeki yerimize bir prefabrik ev koymayı düşünüyoruz ama ahşap ev mi olsun, çelik mi karar veremedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nine − six =