Lejant Nedir? Ne İşe Yarar? Neyi Gösterir?

Lejant birçok kişi tarafından hayatları boyunca duyulmayan bir kavram diyebiliriz. Harika işleri ile uğraşanların bilmesi gereken uzmanlık gerektiren bir kavramdır. Kelime olarak Fransızcadan sözlüğümüze geçmiş bir kavramdır. Haritalarda işaretler anlamına gelerek kullanılmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Son dönemde kullanılması sıklık göstermekte ve insanlar tarafından merak edilen bir kavram olarak öne çıkmaktadır. Tam karşılığı olarak harita anahtarı anlamına gelmektedir. Tabi her haritada aynı işaretleri bulmak mümkün değildir. Haritanın amacına göre farklılıklar görülmektedir. Bu oluşturulan haritada tam olarak neyin gösterileceği için önemlidir. Bunu bilmekle birlikte lejant içinde yer alan işaretlerin ne anlam ifade ettiğini bilmek önemlidir. Bu sayede haritayı okumak mümkün olabilmektedir.

Lejant Neyi Gösterir?

Lejant, kısaca haritaların sağ veya sol alt tarafında yer alan işaretlerin olduğu bölgeye verilen isimdir. Fiziki haritalarda göl, dağlar, yollar için kullanılan işaretlerin ne anlam ifade ettiği buralarda yer almaktadır. O nedenle her haritada farklı işaretler bulunuyor.

Yanlarında işaretlemeler yer alır. Bu işaretlerin ne için orada kullanıldığını anlamak içinde bu bölgede yanlarına anlamları yazılır. Bunların içerisinde olabilecek simgeler bataklık, kumluk, taşlık, demir yolu, devlet sınırı, kent merkezi, mezarlık, çeşme, baraj veya baraj gölü gibi işaretlerin anlamları yer alır. Bu nedenle lejant haritaların olmazsa olmazıdır. Çünkü herkes o imgelerin ne ifade ettiğini bilmek zorunda değildir. Haritaların okunabilmesi için bu imgeleri bilmek önemlidir.

Lejant Ne İşe Yarar?

Lejant’ın ne olduğunu ve neleri gösterdiği hakkında sizlere kısaca bilgi vermeye çalıştık. Bu konuda doğru anladıysanız neye yaracağını da kısaca anlamış olursunuz. Lejant haritaların okunmasına yardımcı olur. Kullanılan haritada ne ifade edilecekse ve diğer alanlarda ne olduğunu görmeniz gerekiyorsa burada kısaca belirtilir. Yollar gösterilirken, sınır kapıları, otoyollar belirtilir.

İnşaat sahasıyla ilgili bir lejant kullanılacaksa orada göl olup olmadığı ifade edilir, havalimanları gösterilir. Bu sayede harita daha okunaklı bir hale gelir. Bu sayede harita üzerinde işaretleme yapılacaksa ve bir yol çizilecekse işlem daha rahat bir şekilde yapılabilir hale gelir demek doğru olacaktır.

birevim
Paylaş

9 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

2 × one =