Lento Nedir? Lento Ne İşe Yarar?

İnşaat işleriyle çok içli dışlı değilseniz “lento” kelimesini çok fazla duymuş olamazsınız. Ancak genel kültür açısından bahsetmek gerekirse bu kelimenin anlamı kısaca basit kiriştir demek doğrudur. Ancak daha teknik olarak da bu konuya değinmek gerekiyor. İnşa edilen noktanın üst kısmında ki açıklığı yatak olarak kesen ve üzerine yapılacak olan eklemeleri destekleyen elemanlara lento denilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Daha farklı bir şekilde tanımlamak gerekirse inşa edilen binanın kapı ve pencerelerinin üzerinde bulunan yapı destekleme elemanlarına verilen isim demekte doğru olacaktır. Kelime köken olarak İngilizcedir. Ancak dilimizde tam bir karşılığı olmadığı için hala kullanılmaktadır. Ayrıca bu benzer bir kelime olmasından dolayı da Lintel olarak da kullanılmaktadır.

Lento Ne İşe Yarar ve Çeşitleri

Lento inşaat sırasında yapılmak zorunda olan kapı ve pencere gibi açıklıkları geçmek için kullanılan yapı malzemesi demek doğru olacaktır. Kullanılacağı noktaya göre Lento’nun birkaç çeşidi vardır. O nedenle de bir noktada uygulanacaksa tercih edilecek yapı malzemeleri buna uygun olmak zorundadır.

Bu yapı noktası için kullanılan malzeme çam kereste olması tavsiye edilir. Bu kereste iki veya üçüncü sınıf olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca yapılacak olan kalıbın statik ve mimari ölçülere uygun bir şekilde kesilmesine dikkat edilmelidir. Kalıp uygun ölçüler el verdiği şekilde yapılmalı ve sökümü yapılırken kesinlikle üsten başlanmamalıdır. Bu noktalara dikkat edilerek yapılması tavsiye edilir.

Lento Nerede Kullanılır?

Günlük hayatın içerisinde sıklıkla karşılaşılan bir kelime olmasa da inşaat sektöründe mutlaka kullanılan ve bilinmesi gereken bir kelime olarak öne çıkmaktadır. Kapı ve pencere gibi açık noktaların bozulmadan durabilmesi için uygulanan yapı detayına verilen isim demek en basit tarifi olacaktır.

Bu ekleme ile kirişlere binen yükü gerekli şekilde desteklemesine yardım etmektedir. Kemerlere benzerliği olsa da bakıldığında düz bir yapı elemanı demek daha doğru bir yorum olarak kabul edilmektedir. Basit bir şekle sahip olması ile birlikte doğru şekilde uygulanarak bina için ihtiyaç duyulan güç ve destekleme kazanımına sahip olunmasına yardım edilmektedir.

birevim
Paylaş

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × 5 =