Miraslı Evler Kiraya Verilebilir mi?

Miraslı olan evler hakkında en çok merak edilen konulardan biri kira işleminin nasıl olduğu. Bu konuda varislerin anlaşmalı ve uyum içinde olmaları çok önemli. Eğer varisler arasında yaşanan huzursuzluklar ileri derecede olursa, sorun çözümsüz ya da daha karmaşık bir hale dönüşebiliyor.

birevim peşinatsız ev

Medeni Kanunda yer bulan miras hakkı, vefat eden şahısların varislerine aktarılır. Borçlar kanunu himayesinde, tüm hak ve sorumluluklar düzenlenir ve işlemler yapılır.

Miras olarak kalan mülk bir konut ise, öncelikle varislerin kendi aralarında anlaşma sağlamaları gerekiyor. Bunun için ilk olarak aradaki sorunların çözüme kavuşturulması sorunsuz ilerlemek için ilk şarttır. Aksi takdirde vasiyetin iptali gerçekleştirilebilir ya da ortaklığın sona erdirilmesi için dava hakkı mevcuttur.

Ayrıca mülkün kiralanması konusunda her varisin söz hakkı bulunmaktadır. Miras kalan mülkte kiracı var ise mülk ve kira sözleşmesinin üzerinden yeni düzenlemeler yapılabilir. Bütün varisler gelecek olan kiradan pay alma hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda kira geliri ortak bir hesaba yatırılmalı ya da dekontta her varisin ismi belirtilmelidir.

Varisler Arasında Anlaşma Nasıl Sağlanır?

Mülk üzerinde birden fazla varis varsa ve kira gelirini paylaşma konusunda sıkıntılar yaşanıyorsa, kirayı tek başına sahiplenen hissedera, diğer varisler tarafından ‘ecrimisil davası’ açılabilir.

‘Paydaşlığın bitirilmesi’ davası da izlenebilecek bir diğer yoldur. Bu durumda, varislerin karşısına iki yol çıkar. Birincisi, mahkeme tarafından belirlenen oranda herkesin payına düşen miktar kadar alması, ikincisi ise malların satılıp, varisler arasında eşit derecede pay edilmesi.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

thirteen − eleven =