Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Herkesin günün birinde hayallerini gerçekleştirmek veya ihtiyaçlarını gidermek için nakit ihtiyacı olmuştur. Bunun için günümüzde ilk başvurulan yer bankalar olmaktadır. Tabi bankalara gittiğinizde çekeceğiniz kredi miktarını alıp alamayacağınızı bilmediğiniz için onların yaptıkları teklifleri kabul etmek zorunda kalabiliyorsunuz.

birevim peşinatsız ev

Ancak kredi için başvuru yapmadan önce ne kadar kredi çekebileceğini bilirseniz onlarla pazarlık yapmanız da mümkündür. Kredi notu, aylık gelir miktarınız gibi detaylar bankaların nezdinde ne kadar kredi alabileceğinizi gösteren bir detaydır. Sizde ne kadar kredi çekebileceğiniz kendiniz hesaplayarak başvurunuzu kolayca yapabilme şansını kullanabilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama

Toplam ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmeden önce hangi kredi türünden bu çekimi yapacağınızı belirlemelisiniz. Konut, taşıt ve ihtiyaç kredileri için belirlenen vade sayıları ile sunulacak maksimum kredi miktarları farklılık göstermektedir. Ayrıca uygulanacak olan faiz oranları da değişmektedir.

Konut kredisinde 120 ay, ihtiyaç kredisinde 36 ay ve taşıt kredisinde 60 ay vade bulunmaktadır. Basit bir hesaplama ile ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplayabilirsiniz. İhtiyaç kredisi için başvuru yapacaksınız. Aylık gelir miktarınız 5 bin TL olarak kabul edelim. Bu sizin aylık maksimum taksit tutarınızı 2500 TL olarak hesaplayacaktır. Çünkü mantıklı hesaplamalarda kredi aylık ödeme tutarının aylık gelirin %50’sini geçmemesi gerekiyor. Bu detay ile sizin toplam alacağınız kredi miktarı 64 bin TL olacaktır.

2500 TL aylık gelire sahip birisi 33.500 TL, 3 bin TL aylık gelire sahip birisi 40.200 TL, 4500 TL gelir sahip birisi toplam 60.400 TL ihtiyaç kredisi çekebilmektedir.

Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bankalar kredilerini sunarken kim olursa olsun resmi olarak belgelenen aylık gelir tutarına göre müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır. Memurlar ve emekliler için özel olarak bazı dönemlerde kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kredi hesaplama işleminden farklı bir durumdur.

Ama ortalama olarak maaş miktarına ve başvuracak kişinin kredi notuna bağlı olarak maaşın 12 ile 15 katına kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Yani 3 bin TL net maaş alan bir memura 45 bin TL ihtiyaç kredisi kampanyası düzenlenebilir.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Ne kadar kredi çekebileceğiniz belirledikten sonra krediyi çekebilecek şartları sağlayıp sağlamadığınızdan emin olmanız gerekiyor. Bunları sağlamayacak birisini kredi çekmesi mümkün değildir.

18 yaşından büyük olmalı, SGK kaydı olmalı, bankalar ile arasında bir problem olmamalıdır. Bunlar başlıca şartlardır. Ayrıca ipotek krediye konu olacaksa eşin rızası alınmalıdır. Kişinin gelirinin resmi belgeler ile beyan etmesi gerekiyor.

Bu kredi şartlarını sağlayanlar kendi kredi limitlerini hesapladıktan sonra başvuruları yapabilirler. Ayrıca kredi hesaplarken başka bir krediniz varsa onu da hesaba dahil etmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde yanlış bir kredi hesabı yapmanız mümkün olacaktır. Buna dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

two × 5 =