Rekreasyon Alanı Nedir? Neden Uygulanır?

Rekreasyon kelimesi günümüzde çok fazla kullanılsa da birçok kişi tarafından gerçekte ne anlam ifade ettiği bilinmeyen bir kelimedir. Kısaca piknik ve eğlence alanları için kullanılan bir kelimedir. Tabi kısaca bu şekilde tanımlansa da daha geniş bir tanımı da bulunmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Rekreasyon, İngilizce bir kelime olarak bilinmektedir. Tam kelime anlamı yeniden yaratılma, yeniden yapılanma ve yenilenme anlamına gelmektedir. Yani yapılacak bölgenin baştan sonra yenilenerek insanlara gerçek hizmeti vermesini sağlamasına yardım etmektedir. Her yeşillik alan piknik alanı olmadığı gibi her işlem yapılan alanda rekreasyon alanı değildir. O nedenle arada ki farkı bilmek ve ona göre karar vermek çok önemli olacaktır.

Rekreasyon Alanı Nedir?

Rekreasyon alanı geniş bir şekilde tanımlamak gerekirse insanların ortak bir şekilde kullanabildikleri piknik ve eğlence alanları olarak söylemek doğru olacaktır. Tabi imar yönetmeliği içerisinde rekreasyon kelimesi resmi bir şekilde tanımlanmıştır. Tanım şu şekildedir.

“Kentin açık ve yeşil alan ihtiyacı başta olmak üzere, kent içinde ve çevresinde günü birlikte kullanıma yönelik ve imar planı kararı ile belirlenmiş; eğlence, dinlenme, piknik ihtiyaçlarının karşılanabileceği lokanta, gazino, kahvehane, çay bahçesi, büfe, otopark gibi kullanımlar ile, tenis, yüzme, mini golf, otokros gibi her türlü sportif faaliyetlerin yer alabileceği alanlardır. Bu alanda yapılacak yapıların emsali 0,05 cm’i yüksekliği 6,5 metreyi geçemez.”

Hangi Yeşil Alanlar Rekreasyon Alanıdır

Dediğimiz gibi yukarıda tanımı yapılan alanlar buna girmektedir. Ancak kriterleri özellikle çizilen noktalara göre buna karar vermek daha doğru olacaktır. Rekreasyon alanları içerisinde şehirlerde bulunan ve birçok kişinin aynı anda kullanabildiği noktalar yer almaktadır.

Sıralamamız gerekirse oyun bahçeleri, çocuk bahçeleri, kıyı alanları, dinlenme noktaları, gezinti yerleri, eğlence alanları ve piknik noktaları bu alanların içine girmektedir. Bunların yanı sıra hayvan bahçeleri, fuar alanları, bölgesel olarak yapılan parklar ve botanik bahçeleri de bu alanların içerisine girmektedir. Şehirlerin içerisinde bu alanlar çok önemlidir. İnsanların rahatlaması ve birlikte daha fazla zaman geçirmeleri açısından çok önemlidir. O nedenle birçok noktada yapılmaktadır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Ömer Doğan Reply

    Rekreasyon alanları gerçekten çok iyi oluyor, sanırım 5-6 sene önce çıktı bu rekreasyon alanları zorunluluğu 🙂

  2. Onur Kaya Reply

    Rekreasyon alanı günümüzde çok kullanılıyor büyük şehirlerde, yeşilliği korumak adına güzel bir kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

18 − 17 =