Röper Nedir? Ne Demek ve Önemli Noktaları

Röper ne demek olduğunu bilmeseniz dahi mutlaka gördüğünüze eminiz. İnşaat sahalarında yapılan büyük ölçümleme işlemlerine verilen isimdir. Yani bir adam, üç ayaklı bir aparat ve buna uygun olarak imal edilmiş bir ölçüm aleti ile bölgeyi ölçmesine verilen işlemdir.

birevim peşinatsız ev

Bu işlem inşaat alanlarında mutlaka yapılması gereken bir yöntem olarak bilinmektedir. Sıklıkla son dönemlerde aratılan bir kelime olmasından dolayı röper ne demek cevap verilmelidir. Ölçümleme işlemi röper yöntemi ile yapılmaktadır. İnşaat alanı üzerinde bir noktanın tespit edilmesine veya kaybolan bir noktanın tekrar tespit edilmesi için kullanılan bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Sabit nokta belirlendikten sonra kroki bu nokta merkez alınarak çizilmektedir. Bu alanda ki en yüksek nokta olarak da kabul edilir.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Röper Noktasının Faydası

Röper kısaca nedir anlatmaya çalıştık. Röper noktası arazinin üzerinde bulunan ve sabit bir şekilde durması için belirlenen noktadır. Bu noktanın kaybolması halinde yeniden bulunabilmesi için yerleri değişme şansı olmayacak noktaların uzaklık ölçüleri kullanarak sabitlenmesi ile belirlenen alanlardır.

Bu noktalar için genelde köşelerde yer alan binalar, elektrik direkleri, ağaçlar ve telefon direklerini kabul edilir. Çünkü bu noktalar kolay bir şekilde değişmez ve uzunca bir süre boyunca orada kalır. Bu nedenle röper işlemi sırasında belirlenecek olan temel noktalar bunlar temel alınarak belirlenmektedir.

Röper Kazığı Nedir? İşlemin Dikkat Edilmesi Gereken Yerleri

Röper kazığı, röper işlemi için belirlenecek olan noktaya çakılan kazığa verilen isimdir. Bu bir daha ki ölçüm sırasında arazi üzerinde ki sabit noktayı bulabilmek için kullanılan bir işaret olarak kabul edilmektedir. Bu kazık sayesinde işaretlenen nokta daha kolay bir şekilde bulunabilmektedir.

Bu işleme yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta sabit noktanın arazinin içerisinde olması ve zemin içerisinde kesinlikle kaybolmaması gerekir. Ayrıca röper uzaklığının ölçme şeridi için kullanılan ekipmanın boyutunu kesinlikle geçmemesine dikkat edilmelidir. Bu işlem işinde uzman kişiler tarafından gerekli yerlerde yapılmalıdır. Yanlış ölçüm yapılmaması için kontrol yapılması gerekir.

birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

sixteen − fifteen =