Seçim Sonrası Faiz Oranları

2018 yılı ortalarında yaşanan kur krizi ile birlikte konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir artış gözlenmişti.

birevim peşinatsız ev

Sonra ki süreçte ise ekonomide dengelenme sağlamaya çalışılmış ve konut kredisiyle ev sahibi olmak isteyenler için faizlerde düşüş başlamıştı. Konut kredisi faiz oranları 2018 Ekim sonrasında düşüşe geçerek yaklaşık beş aydır inme eğiliminde devam etti.

Ancak son günlerde faiz oranlarında yeniden hareketlilik gözlenerek bir yükseliş yaşandı. İki banka geçtiğimiz hafta konut kredisi faizlerinde artışa gitti. Seçim sonrası uygulanan faiz oranlarının çok daha yüksek seviyelere çıkacağı da uzmanlar tarafından aktarılan bilgiler arasında. Bu durum taksitle ev almak isteyenlerin önüne yüksek faiz engelini çıkartıyor.

Mart ayının başında Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarında büyük bir indirim uygulayarak faizlerini yüzde 1.28’e çekmişti. Ardından diğer kamu bankaları VakıfBank ve HalkBank da aynı faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başladı.

Seçimlerin ardından Nisan’ın ilk günü itibariyle henüz konut kredisi faiz oranlarında değişiklik gözlenmedi.

Güncel oranlar değerlendirildiğinde, 150 bin Tl tutarında bir ev almak istiyorum diyen bir kişinin konut kredisi çekmesi durumunda kredinin 5 yıl vadeli taksit tutarı 3.600 TL., 10 yıl vadeli taksit tutarı ise 2.450 TL’ ye karşılık geliyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

8 − four =