Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle araba alımı yapılabilmesi için, ilk olarak hangi araba galerinin senet üzerinden çalıştığını bilmek gerekir. Bu kapsamda yasalar tarafından belirlenmiş olan herhangi bir zorunluluk yoktur. Senetle araba satışında her galerici istediği fiyatı yine kendisi belirleyebilir. Örnek olarak 30 bin TL tutarında bir araç için 40 bin TL talep edebilir. Bunun nedeni ise kanuni bir kısıtlamam olmaması ve özgür bir ortamın bulunmasıdır. Öte yandan bazı galericiler bir miktar peşinat isteyerekte araç sahibi olmanıza neden olabilir. Bazı galericilerde dilerlerse peşinatsız olarakta senetle araba satışı yapabilir. Yani tamamen galeriden galeriye değişen bir sistemin benimsendiğini belirtmek doğru olacaktır.

birevim peşinatsız ev

Senetle Araba Alınır mı?

Peşinat ödemesinden sonra geri kalan tutarda anlaşma sonrası taksit tutarı belirlenir ve senet hazırlanır. Bu aşamada gerekli işlemlerin noter aracılığıyla yapılması lazımdır. 270 TL’lik rehin koydurma parası ve alım satım ücreti olan 150 TL’de bu aşamada alıcı tarafından ödenir. Böylelikle araç alım sırasında araçları senet sayesinde rehin alınmış olur. Eğer kişiler bu adımdan sonra borçlarını ödemezse, avukat yardımı ile galericiler aracı geri alacağını bildirebilir. Bu nedenle bu tarz galericilerden senetle araba alan kişilerin ödeme sırasında dikkatli davranması gerekecektir.

Senetle araba satışı yapan pek çok yerin bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle İstanbul ve İzmir merkezli olmak üzere, en çok senetle araba satışı yapan yerler burada yer alır. Aynı zamanda bu galericiler senetle satışını yaptıkları araçların ilanlarını internet üzerinden takip edebilmek kolaydır. Bu şekilde alıcı istediği araç modelinde karar kılarak, galerici ile yüzyüze görüşme yaptıktan sonra aracı satın alma yoluna gidebilir.

Özellikle kredi almak için yeterli bütçesi bulunmayan ve düşük bir kredi notuna sahip olanların izlediği bir yoldur. Ancak normal şartlarda araba satın almaktan biraz daha pahalı bir hale gelebilir. Bu nedenle gerçekten acil ihtiyacı söz konusu olan ve banka ile anlaşması mümkün olmayan kişilerin yönelmesi gereken bir yol olmalıdır. Aksi halde araca ve diğer işlemlere olduğundan daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

six − 6 =