Sicili Bozuk Olanlara (Kara Listeye) Kesin Kredi!

İhtiyaç kredisi başta olmak üzere taşıt ve konut kredisi almak isteyenlerin bankalar tarafından bir değerlendirme sürecinden geçirildiğini ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, banka kredilerine her başvuru yapanın kredi alması söz konusu değildir. Daha önce bankalardan kredi almış ancak ödeyemediğinden dolayı icralık olmuş kişilerin bir daha kredi alması son derece zordur. Bu tür tüketicilerin bankaların kara listesine girdiğini söylemek gerekir.

birevim peşinatsız ev

Kredi notu; bir tüketicinin kredi alıp alamayacağını belirleyen unsur olmaktadır. Bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli bir şekilde yapmayan tüketicilerin kredi notu düşük olacaktır. Kredi notu düşük ve hatta orta seviyede dahi olan tüketicilerin kredi alması mümkün değildir. Bu noktada, yaşamış olduğumuz Kovid-19 süreci sebebiyle birçok bankanın sicili bozuk olanlara da kredi verdiği bilinmektedir. Birçok tüketicinin aklında sicili bozuk olanlara kesin kredi veren bankalar hangileri sorusu yer alır.

Hangi Bankalar Sicili Bozuk Olanlara Kredi Vermektedir?

İnternetteki birçok sitede kara listede olanlara kredi veriliyor tarzında haberler yer alır. Ancak, bu haberler doğru değildir. Akbank, Deutsche Bank, Garanti Bankası gibi bankaların kara listede olanlara kredi vermesi ihtimaller dahilinde bile değildir.

Kara Listede Olanlara İhtiyaç Kredisi Verilir Mi?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankaların yalnızca hane geliri belirli bir miktarın altında olanlara ihtiyaç kredisi gibi destekler sunduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, yasal takipte olanlara kredi verilip verilmeyeceği de merak konusudur. Bu noktada, temel ihtiyaç kredisi desteği bilhassa Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından koronavirüs destek kredisi olarak tüketicilere sunulmaktadır. Hane geliri beş bin TL ve altında olan tüketicilere 36 ay vadeli ve ilk altı ay geri ödemesiz olmak üzere kredi verilecektir. 3.000, 5.000, 7.500 ve 10.000 bin TL olarak verildiğini söylemek gerekir.

Ziraat Bankası Kara Listede Olanlara Kredi Veriyor Mu?

Ziraat Bankası’nın kara listede olanlara kredi verdiği iddia edilse de başvuru yapanlara henüz net bir cevap verilmemiştir. Bunun yanı sıra, yasal takipte olanlara kredi veren bankalar arasında Akbank – direkt kredi, Alternatif Bank, Aktifbank N’Kolay, Fibabanka, Denizbank, Odeabank gibi bankalar yer alır. Ancak, başvuru şartlarının ve olumlu sonuç alma ihtimalinin değişken olduğunu ifade etmeliyiz.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Yukarıda bahsettiğimiz Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’a ait olan Kovid-19 kaynaklı temel ihtiyaç kredilerine 1 Nisan 2020 tarihinden bu yana başvuru yapılmaktadır. Yalnızca internet üzerinden başvuru yapılmakla beraber kredi takip süresi 180 güne çıkartıldı.

Kara Liste Kredisi Nedir?

Kara listede olan bir tüketicinin veya işletmenin kredi alması için ilk olarak borçlarını tamamen kapatması gerekir. Ancak, ipotekli kredi seçenekleri ile kara listede olanların düşük de olsa kredi çekme şansları yer alır.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Burak Arslan Reply

    Gerçekten kredi durumum çok kötüydü ve pandemi sebebiyle şu verilen 10.000 TL krediden çıktı inanılmaz rahatladım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

4 × five =