Statik Proje Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Statik proje nedir, ne işe yarar ve nasıl uygulanır inşaat projeleri açısından çok önemli noktalardan birisidir. İnşaatla içli dışlı olmayanların statik nedir bildiklerini varsaymak doğaldır ancak inşaat açısından neden önemlidir bunu bilmeleri zordur.

birevim peşinatsız ev

Bir inşaat projesinin mimarisi bittikten ve zemini analiz edildikten sonra inşaat mühendisi tarafından incelenmesi için gönderilir. Bu statik inceleme ile binanın direnç seviyesinin ölçülmesi sağlanır. Bu inceleme sayesinde bina inşa edilmeden önce tüm incelemesi yapılır, ortaya çıkabilecek problemler belirlenir ve buna uygun şekilde değişiklikler yapılır. Bu analizlerde genelde kolon güçleri ve yerleşkeleri çok önemlidir. Bu konu inşaat mühendisleri tarafından özel hesaplamalar yapılarak ortaya çıkarılmaktadır.

Statik Projeler Neden Önemlidir?

Yüksek katlı projelerde birçok önemli detay vardır. Binanın boş ağırlığı, insanlarla ve eşyalarla birlikte olacağı ağırlık, depreme karşı dayanıklı olması gibi konular önemlidir. Bunlar gibi nedenlerden ötürü statik projenin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Bir projenin sabit yüklere karşı vermiş olduğu tepkiyle hareketli yüklere karşı verdiği tepki farklılıklara sahiptir. Bu statik proje yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Kren kuvvetleri, hareketli yüksel, gelecek yükler gibi önemli noktalar belirlenir. Bu belirlemeler ile yapının tüm direnç noktaları ve direnç kuvveti hesaplanmış olur. En önemli noktada depremde oluşacak yükün hesabının bu proje içerisinde yer almasıdır. O nedenle çok ince hesaplamalar yapılmalı ve kullanılacak malzemeler belirlenmelidir.

Statik Proje Nasıl Yapılır ve Nasıl Çizilir?

Statik proje nedir ve neden önemlidir sorularına yukarıda cevap verdik. Bu projenin uygulanması için bakanlık tarafından belirlenen raporların esaslarına uyulması gerekir. Tüm detaylar zemin ve temel etüdü raporlarının hazırlanmasına ilişkin esaslar olarak hazırlanmıştır. Bunun için özel olarak hazırlanmış bilgisayar programları bulunmaktadır. Statik proje bu programlar sayesinde yapılmaktadır.

Bu projenin çizilmesi için tüm mimari alan göz önüne alınmaktadır. Farklı görüş açıları, katların planları, kesit noktalar ve tüm sistemin detaylı incelemesi yapılmalıdır. Bunlarla birlikte hava boşlukları, yalıtım noktaları, asansör ve kalınlıklar unsur olarak projenin içerisinde ki hesaplamaya dahil edilmelidir.

birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seventeen − seventeen =