TAKS KAKS nedir? Emsal Ne Demek?

Taban alan katsayısı ve kat alan katsayısı imar aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Bu alanda bir yapının katlarının ve tabanının ne kadar ölçüde olması gerektiği belirlenir. Bu belirlemelerde herhangi bir aykırılık ya da yanlışlık meydana geldiği zaman imar onayı alınması ile alakalı sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Konunun Uzmanları ile Çalışın!

Yapı imar aşamasında konunun uzmanları ile iş birliği yapmak genel verimliliği en yüksek dereceye çıkaracak olan unsurlar arasındadır. Hem hesaplamanın hem de inşa faaliyetlerinin bu alanda yetkinliğini eğitim seviyesi ve tecrübesi ile kanıtlamış olan kişilerden yardım almak elde edilecek olan genel verimliliği en yüksek seviyeye çıkaracaktır.

Kredilendirme Usulleri

Bir konutun satın alınması için verilen kredinin özellikle sıkıntıya düşmemesi için yapının imara uygun olup olmadığı da incelenmektedir.

Herhangi bir şekilde hukuksuzluğun fark edildiği durumlarda kredi alma aşamasının direkt olarak sıkıntıya düşeceği ve bankaların bilirkişi heyetlerinin bu tip tehlikeli binalara kredi verilmesini onaylamayacağını da eklemek gerekir. Hem yapının sağlamlığı hem de genel verimlilik bağlamında sorun yaşanmaması için bu tür güvenlik detayları ve hukuki unsurların göz önünde bulundurularak seçimin yapılması gerekir. Sadece kredi alma aşamasında değil aynı zamanda konutların satışı sırasında da aksaklıklar meydana gelebilmektedir.

Yapı Güvenliği Denetimi

Yapıların belirli aralıklar ile güvenlik denetimlerinden geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle yeni bir konut satın almanızın hemen öncesinde ödeme adımını tamamlamadan hemen önce bu tip denetimleri tamamlamalı ve yetkili birimlerden onay almalısınız. Onay ile alakalı sorun çıkaran yapılarda oturmanın ve bu yapılar üzerine yatırım yapmanın ciddi manada risk teşkil ettiği de eklenmelidir. Yaşanan son deprem sorunlarının akabinde bu konuda ülkemizde de büyük bir hassasiyetin geliştiği dile getirilmelidir.

Kask Değeri ve Önemi

Kat alan kat sayısı kişilerin bir alana yapabileceği inşaat alanını belirlemektedir. Güvenilir ve sorunsuz bir inşaat alanının belirlenmesi için en doğru noktalardan birindesiniz. Bu alanda konunun uzmanlarından gerekli olan hesaplama yardımını aldıktan sonra süreci başlatmalısınız. Konuda bir aksaklık meydana gelmemesi adına çıkan hesaplamaya net uyum sağlayan bir inşaat alanının belirlenmesi gerekir. Kas ile emsal aynı anlama gelmektedir. Güvenilir inşaat sahalarının oluşturulması ve aynı zamanda yatırım sürecinin de sorunsuz tamamlanması için doğru noktada bulunuyorsunuz.

Deprem Önlemlerine Dikkat

Yapının tabanı kaç kat kadar yükseltilebileceği ile alakalı detaylar tarafınıza direkt olarak bildiriliri. Bu konuda bir sorun meydana geldiği zaman ya da taşıyabileceğinden fazla kat yüklemesi uygulandığında kişilerin direkt olarak deprem bölgelerinde hasara uğrama riskinin arttığı da belirtilmelidir. Ülkemiz gibi bu alanda hali hazırda yoğun bir risk faktörü ile karşı karşıya olan bölgelerde TAKS ve KAKS gibi unsurları yakından takip etmeniz gerekir.

birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

3 × 2 =