Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır? Tapu Harcı Ne Kadar?

Tapu ile ilgili merak edilen sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Tapu harcı hesaplama nasıl yapılır? Tapu harcı ne kadar? Sorularından önce dilerseniz nedir ne değildir sorularına yanıt verelim ve konuyu hep birlikte ele almış olalım.

birevim peşinatsız ev

  • Tapuda beyan edilen satış bedeli üzerinden yapılacak olan hesaplamadır. Harç bedeli olarak da karşılık buluyor ve bu şekilde değerlendirmek de mümkündür.
  • Tapu harcı indirimi son dönemde çok daha sık konuşulur hale geldi ve dilerseniz bu detayı da birlikte inceleyelim. Kat irtifakı ya da mülkiyete sahip olmayan gayrimenkullerin bu indirimden faydalanamayacağını hatırlatmak isteriz. Satış işlemlerinde alıcı %2, satıcı isse %4 olmak kaydı ile bir tapu harcaması ödemesi yapmak durumundadır.
  • Tapu harcı hesaplama işlemi için sitemizde bir hesaplama aracı yer alıyor ve sizler de bu aracı kullanarak hesaplama işlemini ücretsiz olarak ve çok daha hızlı bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Tapu Harcını Kim Öder?

Aksi bir durum söz konusu olmadığında ya da taraflarca farklı bir durum belirlenmediği takdirde alıcı ve satıcıdan eşit bedel alınıyor ve bu oran %2 olarak belirlenmiş durumda. 31.12.2019 tarihine kadar ise alıcı ve satıcıdan eşit olarak %1.5’luk bir ödeme alınacaktır. Bu tarihten sonra ise bir güncelleme söz konusu hale gelebilir ve bu konudaki bilgilendirmeyi de yakın zamanda yapmaya çalışacağız.

Tapu Harcı Kolay Hesaplama

Alıcı ve satıcının resmi belgeler doğrultusunda beyan ettiği alış satış tutarı üzerinden yapılacak olan hesaplamayı sizler de kendi başınıza yapabilirsiniz. Diyelim ki bu bedel 200.000 lira olarak belirlendi ve bu rakam üzerinden işlem yaptığımızı farz edelim… %1.5 oran ile birlikte 3000 liralık tapu harcı bedeli karşınıza çıkıyor ve bu bedelin ayrı ayrı her iki taraftan alınması gerektiğin de bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Bahsi geçen tarihe kadar bu orandan sizler de faydalanabiliyorsunuz ancak ilgili tarihten sonra yapacağınız işlemlerde ne yazık ki oran daha fazla olacak ve bu da ödeyeceğiniz tapu harcını doğrudan arttıracaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

five × three =