Tapu Randevu Alma En Kolay Nasıl Yapılır?

Taşınmaz malların alım ve satım işlemleri için tapu dairesi üzerinden randevu almak gerekir. Ancak şimdilerde internetin gelişmesiyle birlikte internet üzerinden tapu randevu alma imkanı doğmuş durumdadır. Artık çok kısa bir zaman aralığı içinde sistemi kullanarak tapu randevu alma işlemi yapılabilir.

birevim-reklam

İşlem için öncelikli olarak Tapu Randevu sistemi adresine giriş yapmanız gerekir. Bunun için randevu.tkgm.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu adres üzerinden istediğiniz günde ve saatte randevu alabilirsiniz. Aldığınız randevuların sorgulamasını ve güncellemesini de yine bu sistem üzerinden yapabileceksiniz.

Tapu randevu alma işleminde karşınıza başvuru formu çıkacaktır. Başvuru formunda istenen bilgiler arasında T.C kimlik numarası, ad, soyad, doğum yılı, iletişim bilgileri, müdürlük seçimi, işlem seçimi ve randevu tarihi gibi bilgiler yer alır. Bu detayları eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra, gönder yazısına tıklayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Öte yandan internet üzerinden sunulan hizmetin dışında, telefon numarası üzerinden de tapu randevu alma işlemi rahatlıkla yapılabilir. Özellikle internete erişim imkanı bulamayan ve kısa bir süreç içinde randevu almak isteyen bireyler bu yöntemi tercih edebilir. Bunun için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü numarası olan Alo 181 çağrı merkezi üzerinden randevu talebinde bulunmanız yeterli olacaktır.

Kimler Bu Sistem Üzerinden Randevu Alabilir?

Bu sistem hak sahibi tarafından sisteme kimlik numarası girilen kişi tarafından kullanılabilir. 1 yıllık süreç içinde aynı kimlik numarasından randevular 5 kez gerçekleşmezse, yeni randevunun 1 yıl alınabilmesi söz konusu değildir. Gerçek ve tüzel kişiler ise günlük olarak bir tapu randevusu alabilir.

Tapu Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Randevu işlemini tamamlayan kişiler herhangi bir nedenden dolayı randevuya gidemeyecekse, randevunun iptalini gerçekleştirebilirler. İnternet üzerinden veya çağrı merkezi numarası olan 181’den randevu iptalini yapabilmek mümkündür. Öte yandan randevunun müsait olunan tarihlere de çekilebilmesi mümkün kılınmıştır. İnternet üzerinden iptal talebinde bulunacaklar Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün sitesindeki randevu sorgulama, iptal etme kısmında gerekli işlemi yapmalıdır. Telefon üzerinden ise kimlik numarası ile birlikte randevu işleminin iptal edilmesi talep edilebilir.

birevim-reklam
Paylaş

6 Comments

 1. Sude Kurt Reply

  Biz babamlarla randevu alarak gittik hiç pişman olmadık, randevusuz gelenleri en sona alıyorlar sırada randevu almanızı öneririm

  1. admin Post author Reply

   Merhaba Süleyman Bey,
   Tapudan randevu aldıysanız genelde sıra beklemeden randevu saatinde işleminiz yaptırabilirsiniz.

 2. Meral Aktaş Reply

  Tapu işlemleri için randevusu aldığınızda, o saatte her türlü sizi içeriye alıyorlar sistem öyle işliyor. Ama randevusuz giderseniz çok beklersiniz

 3. Aysel Akdoğan Reply

  Tapu randevuyu almanız çok kolay artık artık internetten birkaç tıkla alabiliyorsunuz ve sıra beklemiyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir